Synthos Dwory 7, spółka zależna Synthosu, podpisał umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o dofinansowanie projektu technologii wodorowych w ramach konkursu „IPCEI wodorowy”. Projekt realizowany jest ze środków programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, a wartość dofinansowania to 105,01 mln zł.
– W ramach tego programu szukamy alternatyw dla pozyskiwania wodoru w stosunku do tradycyjnych metod – powiedział zastępca dyrektora NCBR Marcin Sobczak.
W wyniku realizacji projektu powstanie instalacja wytwarzania wodoru o wydajności 1400 ton rocznie, sprawności energetycznej układu powyżej 55 proc. oraz kosztu wytworzenia wodoru poniżej 5 euro za kilogram. Zakończenie realizacji projektu planowane jest na 30 września 2027 roku.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
– Wierzę, że wodór będzie ciekawą alternatywą dla niektórych zastosowań. Ale na pewno nie zastąpi wszystkich paliw, których obecnie używamy – dodał prezes Synthosu Zbigniew Warmuz.
W ocenie prezesa Orlen Synthos Green Energy Rafała Kasprówa, docelowo źródłem wysokotemperaturowej pary do produkcji wodoru w tej technologii mogą być modułowe reaktory atomowe.
– To jedna z możliwych aplikacji do zastosowania ciepła z SMR-ów w przyszłości. I część całego ekosystemu elektoenergetycznego, którą modułowe reaktory stworzą – podkreślił.
Według Warmuza, zielony wodór może w przyszłości zastąpić gaz ziemny w elektrociepłowni Synthosu w Dworach.
– Marzy mi się wyeliminowanie gazu do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Ta instalacja prawdopodobnie do tego nie wystarczy. Ale jeśli technologia się sprawdzi, to wybudowanie większej instalacji będzie tylko kwestią czasu – zaznaczył prezes Synthosu w rozmowie z ISBnews.
Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r.
Polecamy:
- KPI w strategii przedsiębiorstwa – jaka jest ich rola w osiąganiu celów organizacji?
- Wsparcie startupów w Polsce. „Kluczowa jest współpraca różnych sektorów”
- Kontrowersje wokół liberalizacji przepisów dla farm wiatrowych. „Możliwe są różne scenariusze”
- Prezes Synthos: technologia SMR naprawdę zmieni polską energetykę