Uzbrojona Europa, gotowa do finansowego wsparcia Ukrainy powstrzyma agresję Rosji, ocenia premier Donald Tusk.
– Mówię o potrzebie wykorzystania oczywistego faktu – Unia Europejska jest sześć razy większa od Rosji, jeśli chodzi o populację, dziesięć razy większa, jeśli chodzi o gospodarkę. Technologicznie jesteśmy o wiele bardziej zaawansowani. Nie trzeba dużo czasu, żeby możliwości obronne UE przewyższyły w każdym aspekcie możliwości ataku Rosji. Silna, zjednoczona, uzbrojona Europa, gotowa także do wsparcia Ukrainy sprzętem, amunicją, pieniędzmi – to jest Europa, która skutecznie powstrzyma Rosję. Nie chodzi tu o słowa – tylko o decyzje – powiedział Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Czech Petrem Fialą w Pradze.
– Europa podzielona, które nie będzie gotowa do uzbrojenia samej siebie, będzie kolejnym obiektem ataku Rosji i musimy mieć tego świadomość – dodał.
Wskazał, że skuteczna pomoc Ukrainie to podniesienie wydatków na obronność państw NATO, szczególnie w przypadku państw europejskich.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
– Dyskutuje się zupełnie niepotrzebnie, czy możemy wykorzystać zamrożone aktywa rosyjskiego banku centralnego. Po co spekulować o tym, co się zdarzy za 2-5 lat, skoro możemy od ręki – i tutaj mamy chyba podobne zdanie [z premierem Czech]: uruchomić 300 mld USD rosyjskich aktywów zamrożonych w bankach europejskich, amerykańskich, japońskich na rzecz wsparcia Ukrainy i odbudowy. Jedną decyzją można by rozwiązać przynajmniej aspekt finansowy pomocy dla Ukrainy – podkreślił Tusk.
Jak podało na początku lutego CNN, cytowane przez TVN24, zamrożone rosyjskie aktywa, które znajdują się na europejskich kontach, generują miliardy dolarów zysków w postaci odsetek. Z kolei Reuters informował kilka dni później, że według Komisji Europejskiej, rosyjskie aktywa unieruchomione w krajach G7, UE i Australii wynoszą ponad 269 mld euro. Z czego 200 mld euro znajduje się w UE, głównie w Belgii.
Polecamy:
- Dokąd trafiają pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2? Specjalny fundusz wciąż tylko w planach
- Świat zamyka niebo dla Rosji. Ekspert: Ekonomicznie stracimy, politycznie – wygramy
- Pięć powodów, dla których ruch lotniczy nie mógł odbudować się w 2022 roku
- UE uzgodniła pakiet wsparcia dla Ukrainy o wartości 50 mld euro. Orbán wycofuje weto