PGE i Ørsted rozpoczynają przetarg na dostawcę generatorów turbin wiatrowych dla MFW Baltica. To najbardziej kapitałochłonna część ogromnej inwestycji na polskiej części Bałtyku, która zajmie większą powierzchnię niż miasto Gdańsk.
“Przetarg na generatory turbin jest jednym z największych zamówień realizowanych w ramach procesu zakupowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica (MFW Baltica)” – informują spółki.
Farma o mocy do 2,5 GW powstaje w ramach partnerstwa 50/50 PGE Baltica z Grupy PGE i Ørsted w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.
“Wkraczamy w intensywny okres zakupów dla największej morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. Postępowania zakupowe będziemy uruchamiać w 2021 i 2022 roku. O skali przedsięwzięcia świadczą liczby: powierzchnia Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica (320 km2) jest większa niż powierzchnia Gdańska. Na takim obszarze zostanie umieszczonych około 200 turbin wiatrowych” – powiedział Søren Westergaard Jensen, dyrektor ds. rozwoju MFW Baltica z ramienia Ørsted.
Przetarg na generatory turbin wiatrowych jest prowadzony równolegle z przygotowaniami do przetargów na kolejne komponenty projektu.
Cel: produkcja energii odnawialnej w 2026 roku
“Nasz cel to realizacja inwestycji w terminie tak, aby pierwsza energia elektryczna z Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica wspólnie rozwijanej przez PGE i Ørsted popłynęła do polskich domów w 2026 roku” – dodał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Uruchomienie pierwszego etapu projektu farmy – Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW – jest w planach na 2026 roku. Natomiast kolejny etap, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW, ma być oddany do 2027 roku. Baltica 1 ma być uruchomiona po 2030 roku.
Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne (PSZW), decyzje środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD).
Po przygotowaniach i budowie PGE i Ørsted będą przez 30 lat użytkować Morską Farmę Wiatrową Baltica.
O PGE i Ørsted
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają blisko 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. Grupa PGE będzie posiadać do ok. 6,5 GW mocy z energii odnawialnej w polskiej części Bałtyku.
Ørsted to wywodzący się z Danii koncern energetyczny, od 30 lat budujący morskie farmy wiatrowe. Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Ørsted, na którym firma działa już 10 lat, zatrudniając obecnie około 250 osób (ponad 6,6 tys. na całym świecie).
Realizacja Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o łącznej mocy do 2,5 GW w polskiej części Morza Bałtyckiego wpisuje się w zaktualizowaną niedawno przez Ørsted ambicję osiągnięcia 30 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. W 2020 roku przychody grupy wyniosły 52,6 mld duńskich koron (7,1 mld euro).