W czwartek i piątek podczas szczytu Rady Europejskiej – czyli spotkania szefów rządów państw UE – omawiane będą kwestie podróżowania w obliczu pandemii, dalsze sankcje wobec Rosji, a także kwestie tolerancji i jej braku.
Punktem stałym unijnego szczytu jest koordynacja działań związanych z pandemią Covid-19.
Jednym z tematów do omówienia jest propozycja niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, aby przyjąć bardziej restrykcyjne i jednolite przepisy dla przyjezdnych z krajów, w których występują nowe warianty koronawirusa – jak np. Wielka Brytania.
Naturalnie, Portugalia i inne kraje zależne od turystyki, takie jak Hiszpania, nie wspierają niemieckich pomysłów i zapowiedziały, że będą nie poddadzą się bez walki podczas popołudniowej dyskusji. Jeden z wysokich rangą dyplomatów z południa Europy powiedział wczoraj Politico, że „niektórym krajom bardzo łatwo jest domagać się działań w sektorach, które w niewielkim stopniu ich dotyczą”.
Szczepionki punktem zapalnym?
Punktem zapalnym będzie też rozmowa o szczepionkach. Unijni urzędnicy i dyplomaci przyznają, że to, co początkowo miało być przyjemną debatą na temat postępów we wprowadzaniu szczepionek na kontynencie, może doprowadzić do zwarć.
„Niestety, spodziewam się bardzo napiętej i intensywnej dyskusji” – powiedział inny wysoki rangą dyplomata UE w Politico, wyrażając zaniepokojenie, że większa liczba krajów „nie tylko waha się co do dalszego znoszenia ograniczeń w podróżowaniu, ale nawet zastrzega sobie prawo do powrotu do zniesionych wcześniej ograniczeń”.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów pisze, że Polska jest gotowa na wstępną dyskusję na temat wniosków z kryzysu pandemii.
„W UE potrzebujemy działań wzmacniających zarządzanie kryzysowe m.in. poprzez skuteczny nadzór, wymianę danych oraz poprawę dostępu do produktów leczniczych i danych medycznych”, pisze KPRM w komunikacie prasowym.
Rosja i „bliski” wschód
Ten wschód blisko nas, czyli kryzys w Białorusi ma być – według KPRM – przedmiotem dyskusji: Polska chce, aby sankcjom wobec reżimu towarzyszył prorozwojowy program dla obywateli Białorusi, czyli plan wsparcia gospodarczego dla przyszłej demokratycznej Białorusi. Według KPRM powinien być przedstawiony przez Komisję Europejską.
Na deser serwowana będzie Rosja. Konkretnie niemiecko-francuski plan. Według tego duetu krajów zachodnich warto zastanowić się nad nowymi sankcjami gospodarczymi, ale jednocześnie dobrze byłoby się spotkać na szczycie z europejskimi przywódcami i rosyjskim prezydentem, Władimirem Putinem.
Propozycje, przedstawione przez Angelę Merkel po konsultacjach z Emmanuelem Macronem w środę przed dzisiejszym szczytem, wydają się mieć na celu stworzenie nowego podejścia do Rosji opartego na zasadzie kija i marchewki, ale urzędnicy nie potrafili wyjaśnić, dlaczego taki ruch w tym konkretnym czasie może przynieść inne rezultaty niż poprzednie próby zaangażowania Putina. Przywódcy mają omówić stosunki UE-Rosja podczas kolacji.
Tolerancja i LGBTI
Przywódcy 16 krajów UE mają przyrzeknąć dziś także, że będą „kontynuować walkę z dyskryminacją wobec społeczności LGBTI, potwierdzając naszą obronę ich podstawowych praw”. Wezwanie to znajdzie się we wspólnym liście, który zostanie opublikowany przed szczytem szefów państw i rządów UE
List do przewodniczących Komisji, Rady i Rady Europejskiej pojawia się przed Międzynarodowym Dniem Dumy Lesbijek, Gejów, Biseksualistów i Osób Transpłciowych 28 czerwca i jest to reakcja na antygejowską ustawę uchwaloną w zeszłym tygodniu przez parlament na Węgrzech.