Deweloper Echo Investment otrzymał zgodę Rady Warszawy, by najstarsze biurowce na Służewcu Przemysłowym, czyli tzw. „Mordorze”, zastąpić budynkami mieszkaniowymi. Projekt powstanie w ramach specustawy mieszkaniowej.
Decyzja dotyczy budynków biurowych starszej generacji znajdujących się przy ulicy Wołoskiej. Planowana inwestycja Echo Investment zakłada, że zostaną one zastąpione przez nowoczesne budynki, w których znajdzie się 1,2-1,6 tys. mieszkań.
Poza mieszkaniami, deweloper wybuduje także szkołę podstawową dla 450 dzieci. Przeniesie również pod ziemię linię wysokiego napięcia biegnącą wzdłuż ul. Wołoskiej, stworzy w tym miejscu park oraz doinwestuje w okolicy w dwa dodatkowe tereny zielone i infrastrukturę drogową.
Szkoła podstawowa na dwie klasy w każdym roczniku (od zerówki do ósmej klasy) to najważniejsza inwestycja towarzysząca, która powstanie w ramach projektu na Służewcu Przemysłowym. To będzie także pierwsza publiczna szkoła w Polsce zbudowana dla miasta przez prywatnego inwestora – podała spółka.
„Decyzja radnych otwiera nowy rozdział w historii Służewca. Najstarsza część biurowej, monofunkcyjnej dzielnicy zmieni swój charakter i stanie się przestrzenią, która zaspokaja najważniejsze potrzeby mieszkańców w odległości spaceru. Pomiędzy dobrymi biurowcami (…) pojawią się atrakcyjne budynki mieszkaniowe, otoczone zielenią i zapewniające dostęp do usług codziennej potrzeby” – powiedziała członkini zarządu firmy deweloperskiej, Małgorzata Turek.
Echo Investment jest polskim deweloperem, który realizuje inwestycje w trzech sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym oraz biurowym. Od 1996 roku spółka notowana jest na warszawskiej giełdzie. W 2020 roku miała 1,21 mld zł skonsolidowanych przychodów.
Mordor to popularna nazwa biurowej części dzielnicy Służewca (w okolicach ulic Domaniewskiej, Marynarskiej i Cybernetyki) w Warszawie, gdzie siedziby mają takie firmy, jak Aviva, Huawei czy Ringier Axel Springer.
Nazwa stanowi nawiązanie do Mordoru, czyli krainy stworzonej przez J.R.R. Tolkiena w powieści fantasy Władca Pierścieni.
Nazwa jest skutkiem bardzo dynamicznej rozbudowy nieruchomości biurowych w okolicy, za którą nie nadążyła rozbudowa infrastruktury publicznej, takiej jak drogi czy komunikacja miejska.
W efekcie ta część Służewca jest do dziś jedną z najbardziej zakorkowanych okolic w mieście i źle przystosowaną do obsługi tysięcy pracowników dojeżdżających tam każdego dnia.