Grupa Azoty widzi cztery obszary potencjalnego ryzyka w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Mogą mieć wpływ na przyszłe wyniki tej grupy kapitałowej.
Wśród zdiagnozowanych zagrożeń znalazły się zakłócenia w dostawach gazu, problemy z ceną i dostępnością surowców strategicznych, ryzyko związane z harmonogramem inwestycji oraz podwyższone ryzyko wzrostu stóp procentowych.
Dostawy gazu ziemnego do Grupy Azoty realizowane są w ramach umowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Aktualnie przebiegają bez zakłóceń – podała spółka.
Grupa Azoty przygotowuje jednak scenariusze awaryjne na wypadek konieczności ograniczenia produkcji w przypadku ograniczenia dostaw gazu ziemnego.
Jeśli chodzi o ceny i dostępność surowców strategicznych, ryzyko to dotyczy dostaw propylenu i soli potasowej. Zakłócenia mogą powodować niedostępność również innych surowców, ale grupa na razie nie dostrzega istotnego ryzyka w zabezpieczeniu dostaw ze źródeł alternatywnych.
Grupa Azoty bierze także pod uwagę potencjalne ryzyko mogące mieć wpływ na harmonogram realizacji projektów inwestycyjnych. To z uwagi na możliwe trudności związane z niedostępnością bądź utrudnioną dostępnością pracowników na skutek zarządzonej w Ukrainie powszechnej mobilizacji.
Do tego dochodzi podwyższone ryzyko wzrostu stóp procentowych (co oznacza wyższe koszty kredytu) oraz osłabienie kursu złotego.
Czytaj też: Ukraińcy jadą na wojnę. Polskie firmy transportowe i budowlane w opałach
Analogiczną ocenę ryzyk przedstawiły także Zakłady Chemiczne Police – spółka wchodząca w skład grupy kapitałowej Grupy Azoty.
W 2021 roku udział sprzedaży Grupy Azoty na terytorium Ukrainy stanowił 2,2 proc. skonsolidowanych przychodów grupy. Dotyczył głównie sprzedaży nawozów mineralnych.
Sprzedaż grupy na rynki Rosji i Białorusi nie przekraczała 1 proc. skonsolidowanych przychodów. Obecnie Grupa Azoty nie prowadzi sprzedaży produktów do tych dwóch krajów – podała spółka.
Z kolei sprzedaż Polic na terytorium Ukrainy stanowiła 1,9 proc. skonsolidowanych przychodów firmy. Police nie prowadziły w 2021 roku sprzedaży na teren Białorusi, obecnie nie prowadzą też sprzedaży produktów do Rosji.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej jeśli chodzi o produkcję nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 10,52 mld zł w 2020 roku.
Czytaj też:
- Rosyjska gospodarka jest uzależniona od Chin. „Wojna uzależni ich niemal w pełni”
- Tysiące ukraińskich kierowców nie wróciło do Polski. Będą problemy z transportem międzynarodowym
- „Trzydzieści lat budowania rosyjskiej pozycji w Niemczech rozpada się na naszych oczach” [WYWIAD]