Stawka WIBOR 6M, na której oparte jest oprocentowanie kredytów mieszkaniowych udzielanych przez największe polskie banki, przebiła barierę 7 proc. To najwyższy poziom sześciomiesięcznego WIBOR od 2004 roku.
Stawki WIBOR rosną wraz z podwyżkami stóp procentowych, jakie przeprowadza Rada Polityki Pieniężnej. W czerwcu RPP podniosła stopy po raz dziewiąty z rzędu. Po czerwcowej decyzji główna stopa NBP – stopa referencyjna – wynosi już 6 proc. To najwięcej od czerwca 2008 roku.
Ale WIBOR jest tak skonstruowany, że wyprzedza decyzje Rady. Gdy rynek spodziewa się dalszych podwyżek stóp banku centralnego, wówczas stawki WIBOR mogą rosnąć szybciej, już je uwzględniając.
Tak się dzieje właśnie teraz. WIBOR 6M znów wzrósł i tym razem przekroczył barierę 7 proc. Według danych GPW Benchmark, czyli spółki, która jest administratorem WIBOR-u, obecnie WIBOR 6M wynosi 7,02 proc.
Wzrósł również WIBOR trzymiesięczny, również używany przez banki do wyliczani oprocentowania kredytów. Obecne wynosi on 6,76 proc.
Stawka 6M jest już najwyższa od 2004 roku. Zwraca na to uwagę korespondent agencji Bloomberg Konrad Krasuski.
Wibor 6M wzrósł powyżej 7%, najwyżej od 2004 roku. Stawki forward rate agreements, wyceniające oczekiwania dalszych decyzji RPP, po dwóch dniach spadków (szczególnie wczoraj w trakcie konferencji prezesa Glapińskiego) znów rosną #wibor pic.twitter.com/ZUSlpe0OTJ
— Konrad Krasuski (@kkrasuski) June 10, 2022
O ile wzrosną raty kredytów
Wzrost stawek WIBOR oczywiście bezpośrednio przekłada się na podwyżki rat kredytów. najbardziej widać to w przypadku kredytów zaciąganych w pandemii. Dotychczasowy rajd stóp procentowych spowodował, że raty taki kredytów niemal się podwoiły.
Dla przykładu ktoś, kto pożyczył we wrześniu 2021 r. z banku 350 tys. zł na 25 lat wtedy płacił około 1580 zł miesięcznej raty. Dziś, gdy WIBOR 6M jest już powyżej 7 proc., jego rata wzrośnie do niemal 3000 złotych.
Kiedy skończy się wzrost rat? Prezes NBP Adam Glapiński po czerwcowej decyzji Rady mówił, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwszych obniżek stóp można oczekiwać dopiero pod koniec 2023 roku.