W pierwszym kwartale tego roku sfinalizowano w Polsce 11 transakcji biurowych o łącznej wartości 620 mln euro – podała firma konsultingowa JLL. 60 proc. całkowitego popytu na powierzchnie biurowe generowały firmy informatyczne.
Popyt na powierzchnię biurową w pierwszym kwartale w Polsce wyniósł 360 tys. mkw. Za 39 proc. popytu odpowiadała Warszawa, za 28 proc. Kraków, za 22 proc. Wrocław, a za 15 proc. Trójmiasto.
Od stycznia do marca w Polsce sfinalizowano 11 transakcji biurowych o łącznej wartości 620 mln euro, co stanowi nowy rekord wartości transakcji w czasie jednego kwartału.
W pierwszych trzech miesiącach 2020 roku popyt na rynku nieruchomości komercyjno-usługowych charakteryzował się dużą aktywnością firm z branży IT oraz usług biznesowych. W opinii ekspertów JLL, kolejne miesiące mogą tą tendencję podtrzymać.
8 na 10 największych transakcji biurowych poza Warszawą zostało podpisanych z przedstawicielami branży informatycznej. Generowali oni 60 proc. całkowitego popytu na biura w Polsce.
Eksperci JLL szacują, że dalszy napływ inwestycji z sektora IT i usług biznesowych spowoduje, że popyt na biura w najbliższych miesiącach nie powinien spadać.
Jeżeli chodzi o niewykorzystaną podaż, ogólny wskaźnik pustostanów w Polsce wynosi 8,4 proc.
Najniższy (4,1 proc.) występuje w Trójmieście, a najwyższy w Poznaniu (12,9 proc.). W Warszawie wskaźnik ten wynosi 7,5 proc.
>>> Czytaj także: Luksusowe nieruchomości nie tracą na pandemii.Maili i telefonów jest więcej niż normalnie