Na świecie z roku na rok powstaje coraz więcej OZE. Od kilku lat to one przodują, jeśli chodzi o nowe moce w energetyce.
Na koniec 2022 roku na świecie były 3372 gigawaty mocy zainstalowanej w energetyce odnawialnej. To o 9,6 proc. więcej niż rok wcześniej.
OZE stanowiły aż 83 proc. nowo uruchomionych w 2022 roku mocy. Szczegółowe dane przedstawiła w najnowszym raporcie Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA).
Woda, wiatr i słońce
Łączna moc energetyki wodnej sięgnęła 1 256 GW na koniec 2022 roku. To największa część światowych mocy OZE. Liczba ta nie uwzględnia elektrowni szczytowo-pompowych, czyli de facto magazynów energii. Ich łączna moc na świecie wynosi 137 GW.
Kolejna ponad jedna trzecia OZE to fotowoltaika. Łączna moc tego rodzaju instalacji to 1053 GW. Z kolei 899 GW przypada na energetykę wiatrową. Udziały głównych typów OZE pokazuje grafika.
Poza trzema największymi, inne technologie to biogaz i biomasa (149 GW), geotermia (15 GW) i instalacje wykorzystujące energię prądów morskich (524 MW).
Zdecydowanym liderem wzrostu w 2022 roku była fotowoltaika. Łączna moc zainstalowana elektrowni słonecznych zwiększyła się aż o 22 proc. Moc energetyki wiatrowej wzrosła o 9 proc. a energetyki wodnej – o 2 proc. Zauważalny wzrost – o 5 proc. – odnotowano też w segmencie biogazu i biomasy.
Czytaj także: IPCC: Czas na obniżenie emisji jest teraz. Obecna polityka klimatyczna to za mało
Chiny budują najwięcej
Raport zwraca uwagę, że wzrost mocy OZE skoncentrowany jest w kilku regionach świata. Dwie trzecie nowych mocy – 174,9 GW – powstało w Azji (z wyłączeniem Bliskiego Wschodu Rosji, Kaukazu i Turcji).
Z tego najwięcej, bo aż 141 GW, zbudowano w Chinach. Kraj ten odpowiada za dwie trzecie nowych mocy w hydroenergetyce i niemal połowę nowych mocy wiatrowych.
Europie przybyło 57,3 GW OZE w 2022 roku. Natomiast w Ameryce Północnej zbudowano 29.1 GW. Pozostałe części świata nie mają tak imponujących wyników. Przy czym warto odnotować, że najwyższy regionalny wzrost rok do roku wystąpił na Bliskim Wschodzie. Tam moc OZE zwiększyła się o 12,8 proc. czyli o 3,2 GW.
Rośnie przewaga OZE
Co najważniejsze, od 2015 roku wzrost OZE systematycznie przewyższa wzrost pozostałej energetyki. W 2022 roku udział źródeł odnawialnych w całkowitym przyroście mocy w energetyce sięgnął aż 83 proc. Trend ten widać na poniższym wykresie.
Dzięki temu wzrósł też udział OZE w całkowitej mocy zainstalowanej. Wynosił 40,2 proc. w 2022 roku wobec 38,3 proc. rok wcześniej.
To wynik nie tylko mniejszej liczby nowych budów poza sektorem OZE. Widoczny jest także trend zamykania starszych elektrowni konwencjonalnych w niektórych częściach świata. Mimo wszystko energetyka nieodnawialna odnotowała wzrost choćby w Europie i w Azji.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Czy to wystarczający wzrost?
Dyrektor generalny IRENA Francesco La Camera uważa, że trwający trend wzrostowy OZE to dowód na odporność sektora na kryzys energetyczny.
– Silne argumenty biznesowe za odnawialnymi źródłami energii w połączeniu ze sprzyjającą polityką podtrzymują z roku na rok tendencję wzrostową ich udziału w globalnym miksie energetycznym – mówi szef agencji, cytowany w komunikacie prasowym.
– Jednak roczny przyrost mocy energii odnawialnej musi wzrosnąć trzykrotnie w stosunku do obecnego poziomu do 2030 roku, jeśli chcemy pozostać na ścieżce ograniczającej globalne ocieplenie do 1,5 stopnia Celsjusza – zaznacza.
Polecamy też inne materiały o energetyce odnawialnej:
- Wiatrak jak lodówka. Tyle hałasu emituje turbina w odległości 700 metrów
- Miliardy na spalanie lasów w Polsce. „To środki, które wystarczyłyby na dopłaty do termomodernizacji 100 tys. domów”
- Energetyka wodna pomoże światu w dekarbonizacji. Polska nie stawia na tę technologię
- Gdyby nie OZE kryzys byłby silniejszy. Wojna przypomina Europie o ryzykach paliw kopalnych
- Węgiel to przeżytek. Eksperci: Polska energetyka zazieleni się za kilka lat, ale niemałym kosztem
- Za ropę i gaz już dziękujemy. Wojna przyspiesza odwrót od paliw kopalnych