Prawdopodobieństwo wystąpienia w ciągu 10 lat kolejnej pandemii o podobnej skali do COVID-19 wynosi 27,5 proc. To ryzyko da się obniżyć przy odpowiednio szybkiej reakcji na pojawienie się nowego wirusa.
Takie wnioski przedstawiła niedawno brytyjsko-amerykańska firma Airfinity. Zajmuje się ona analizowaniem danych dotyczących zdrowia publicznego i tworzeniem prognoz.
– W ostatnich czasach obserwujemy wzrost częstotliwości pojawiania się wirusów. Zmiany klimatyczne, wzrost liczby podróży międzynarodowych, rosnąca liczba ludności na świecie oraz rosnące zagrożenie ze strony chorób odzwierzęcych to niektóre z głównych czynników przyczyniających się do wzrostu liczby zachorowań na choroby wysokiego ryzyka – czytamy w komunikacie firmy.
Jak obniżyć ryzyko?
Model Airfinity zakłada, że ryzyko równie śmiertelnych skutków nowego wirusa da się obniżyć z 27,5 proc. do 8,1 proc.
Do tego potrzebny jest szereg działań. Przede wszystkim wprowadzenie skutecznych szczepionek w ciągu stu dni od odkrycia nowego patogenu i dobrze działająca infrastruktura dostaw.
Czytaj także: Dyrektor WHO przewiduje koniec pandemii COVID-19 w 2023 roku. „Należy wyciągnąć wnioski”
Analitycy zaznaczają przy tym, że wiele patogenów wysokiego ryzyka wciąż nie ma zatwierdzonych szczepionek ani sposobów leczenia. To między innymi wirus zika, MERS i wirus Marburg. Jednocześnie działające na świecie narzędzia nadzoru prawdopodobnie nie wykryją nowej pandemii odpowiednio wcześnie.
– Solidny system gotowości na pandemię to światowe ubezpieczenie przed pandemią podobną do COVID-19 lub czymś jeszcze gorszym – mówi prezes Airfinity Rasmus Bech Hansen.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Jego zdaniem model przedstawiony przez firmę może pomóc decydentom w przygotowaniu odpowiedniej polityki zdrowotnej.
Działania w ramach WHO
Ryzyko wystąpienia kolejnej pandemiii bierze pod uwagę wielu epidemiologów. Także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podejmuje działania, by się na taką ewentualność przygotować.
Państwa członkowskie WHO przygotowują się do negocjacji tekstu światowej umowy w sprawie zapobiegania pandemiom. Ma ona być podpisana na zgromadzeniu ogólnym WHO w maju 2024 roku.
Organizacja zainaugurowała też prace inicjatywy na rzecz przygotowania i odporności wobec nowych zagrożeń – PRET. W pierwszej kolejności prace w ramach tej grupy mają skupić się na patogenach układu oddechowego.
Polecamy też:
- Ile osób zaszczepiono na Covid-19 w Polsce
- Szczepionka na COVID już nie dla wszystkich. Są nowe rekomendacje
- Pekin zluzował obostrzenia covidowe. To początek powrotu do normalności
- UE chce wprowadzić testy na COVID dla podróżnych z Chin. W kraju szaleje pandemia
- Tak szkodzi zanieczyszczenie żywności. Lista chorób robi wrażenie
- Nie tylko klimat. Zielona transformacja to mniej przedwczesnych zgonów i depresji
- Niebezpieczne zmiany klimatu. Jedna grupa jest szczególnie zagrożona