Rosyjski parlament w środę uchwalił ustawę, która wycofuje ratyfikację globalnego traktatu o zakazie testów broni jądrowej. To świadczy o ochłodzeniu relacji Rosji ze Stanami Zjednoczonymi.
Informuje o tym w środę agencja Reuters.
– Wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow powiedział, że Rosja nie jest przygotowana do wznowienia dyskusji na temat kwestii nuklearnych z USA, chyba że Waszyngton porzuci swoją „wrogą” politykę – podaje agencja.
Parlament jednogłośnie podjął decyzję o deratyfikacji Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych (CTBT). Teraz podpisze ją prezydent Władimir Putin.
– Putin poprosił o taką zmianę, aby „odzwierciedlić” stanowisko Stanów Zjednoczonych, które podpisały CTBT w 1996 roku, ale nigdy go nie ratyfikowały – stwierdza Reuters.
Według Siergieja Riabkowa, wiceministra spraw zagranicznych Rosji, Kreml nie jest gotowy do wznowienia rozmów nuklearnych z USA.
– Bez zmian w „głęboko i fundamentalnie wrogim kursie, powrót do dialogu na temat stabilności strategicznej, w tym na temat strategicznej broni ofensywnej i innych tematów w formie, która była wcześniej praktykowana, jest po prostu niemożliwy – tak Reuters cytuje Riabkowa.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Formalnie CTBT nigdy nie wszedł w życie, ale sprawił, że testy nuklearne stały się tabu – przypomina agencja. Żaden kraj oprócz Korei Północnej nie przeprowadził w tym stuleciu testu obejmującego eksplozję jądrową.
Rosja twierdzi, że nie rozpocznie prób jądrowych, dopóki nie zrobią tego Stany Zjednoczone. Według ekspertów test przeprowadzony przez jedno z tych państw może wywołać nowy wyścig zbrojeń i więcej testów w innych krajach. To z kolei może spowodować jeszcze większe napięcia, podczas gdy na Bliskim Wschodzie i w Ukrainie są konflikty zbrojne.
– Brak dialogu nuklearnego postawił pod znakiem zapytania los traktatu New START, który ogranicza liczbę głowic strategicznych, jakie Rosja i USA mogą rozmieścić. Rosja zawiesiła traktat w tym roku. Ma on wygasnąć w 2026 roku, pozostawiając oba kraje bez żadnego dwustronnego porozumienia w sprawie broni jądrowej – informuje Reuters.
Czytaj także:
- Chiny wprowadzają ograniczenia eksportu grafitu. To utrudni produkcję baterii
- KPO dzień po wyborach? Tusk jedzie do Brukseli. Ale pieniądze dla Polski tak szybko nie spłyną
- Czeka nas zalew ukraińskiego cukru? „Tysiące osób może stracić pracę”
- Sztuczna inteligencja zamknięta na klucz. USA zaostrza warunki eksportu technologii AI