„Nasila się debata na temat roli, jaką polityka pieniężna powinna odgrywać w przeciwdziałaniu zagrożeniom związanym ze zmianami klimatu” – powiedziała w swoim wystąpieniu Isabel Schnabel, członkini zarządu Europejskiego Banku Centralnego.
Podczas Europejskiego Szczytu Zrównoważonych Finansów we Frankfurcie Schnabel powiedziała także, że pandemia koronawirusa świadczy również o wrażliwości rynków finansowych na wydarzenia, których skutki nie są łatwe do opanowania i przywrócenia do stanu względnej stabilności.
Jest to ryzyko, które wielu obserwatorów dostrzega w błędnej polityce cenowej lub w zagrożeniach klimatycznych.
Schnabel twierdzi, że pomimo coraz większych wysiłków polityka mająca na celu złagodzenie negatywnych i częściowo nieodwracalnych skutków zmian klimatycznych nie posuwa się wystarczająco szybko, aby ograniczyć fizyczne i finansowe ryzyko, jakie globalne ocieplenie stwarza dla naszego społeczeństwa.
Zdaniem członkini zarządu EBC konieczne jest podjęcie wspólnych działań przez rządy, przedsiębiorstwa, inwestorów, gospodarstwa domowe i banki centralne, w tym Europejski Bank Centralny, aby przyspieszyć przejście na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla i skorygować panujące niedoskonałości rynku.
SZ: Unia Europejska ma zbyt naiwne i pobłażliwe podejście do Chin