Problem braku mieszkań, szczególnie tych w przystępnej cenie dotyka coraz więcej mieszkańców Niemiec. W odpowiedzi na to rząd federalny zaproponował wsparcie finansowe i przyznanie ulgi podatkowej dla właścicieli lokali oferujących tani wynajmem.
Osoby dysponujące mieszkaniem, które zaoferują wynajem po niższej cenie niż cena rynkowa otrzymają ulgę podatkową oraz wsparcie finansowe z rządu.
Według wypowiedzi minister budownictwa Klary Geywitz (SPD) do takiego porozumienia doszli politycy w tym tygodniu.
– Powróciła społeczna użyteczność mieszkaniowa! Bardzo się z tego cieszę, że udało się zrealizować tak ważne przedsięwzięcie z umowy koalicyjnej – powiedziała Geywitz. Informacje z kuluarów negocjacji rządowych podaje niemiecki dziennik Die Zeit.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
W środę po wielu miesiącach negocjacji rząd przyjął koncepcję Wohgemeinnützigkeit, w myśl której państwo wspiera dostęp do tanich mieszkań osobom o niższych dochodach. Przedsiębiorstwa, stowarzyszenia i organizacje charytatywne będą mogły zapewniać przystępne cenowo lokale mieszkalne i korzystać z ulg podatkowych.
Aby dana jednostka mogła skorzystać z wsparcia rządowego musi zaproponować cenę niższą niż ta, która jest na rynku. Natomiast próg dochodowy jest tak ustanowiony aby z tej formy pomocy mogło skorzystać 60 proc. mieszkańców Niemiec.
Koncepcja Wohngemeinnützigkeit obowiązywała ostatnio do 1990 roku. W swoim porozumieniu koalicyjnym SPD, Zieloni i FDP postanowili o jej wznowieniu.
Polecamy:
- Nie ma dopłat, nie ma chętnych. Popyt na kredyty mieszkaniowe jest coraz mniejszy
- Singiel szuka mieszkania. Coraz mniej lokali na przeciętną kieszeń
- Więcej kredytów mieszkaniowych od pośredników. Łącznie pożyczyli w I kwartale ponad 20 mld zł