System do przesyłania e-Doręczeń, czyli elektronicznego odpowiednika listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zostanie uruchomiony 1 stycznia 2025 r., podało Ministerstwo Cyfryzacji.
Jak podkreśliło MC dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych.
– e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek listowych za potwierdzeniem odbioru. System do ich przesyłania zostanie uruchomiony 1 stycznia 2025 roku. To wtedy większość urzędów, firm i zawodów zaufania publicznego będzie musiało umożliwić obywatelom prowadzenie z nimi takiej korespondencji, a więc zarówno odbierania, jak i wysyłania elektronicznych doręczeń – czytamy w komunikacie.
Co konkretnie zmieni się?
W praktyce oznacza to, że wszystkie urzędowe pisma i decyzje będzie można odbierać oraz nadawać w formie elektronicznej, bez potrzeby wizyty na poczcie, bez konieczności odbioru awizo, które trafiło do skrzynki podczas nieobecności w domu.
Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji, w pierwszym etapie taką opcję udostępni większość urzędów, firm i zawodów zaufania publicznego. Docelowo adres do doręczeń elektronicznych i obowiązek prowadzenia korespondencji w ten sposób będą miały wszystkie podmioty publiczne oraz duża grupa podmiotów niepublicznych.
Trzeba mieć skrzynkę do e-Doręczeń
Jednak, aby móc wysyłać i odbierać korespondencję urzędową, trzeba będzie założyć adres i skrzynkę do e-Doręczeń. Można będzie to zrobić, składając wniosek poprzez stronę mObywatel.gov.pl.
W Polsce Krajowy System Doręczeń Elektronicznych (e-Doręczenia) jako usługę zaufania reguluje ustawa o doręczeniach elektronicznych. Dostosowuje ona krajowe przepisy do wymogów europejskich, dzięki czemu e-Doręczenia są równoważne prawnie z tradycyjnym listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
Polecamy też:
- Ministerstwo Cyfryzacji i MSWiA powołają specjalny zespół. Ma opracować przepisy cyberbezpieczeństwa
- Ministerstwo Cyfryzacji powoła fundusz sztucznej inteligencji. Są wstępne terminy
- Skokowy wzrost liczby cyberataków na polskie instytucje. Ministerstwo Cyfryzacji szykuje odpowiedź
- Powstanie system monitorowania sygnałów GNSS. Minister cyfryzacji: „to inwestycja w stabilność i niezawodność usług nawigacyjnych”