Aż 12 proc. Polaków regularnie kłóci się z domownikami o kwestie finansowe, wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęstszą przyczyną takich sporów są inflacja i rosnące koszty życia.
BIG InfoMonitor podaje, że bardzo częste lub częste spory w obszarze finansów deklaruje 12 proc. Polaków. Rzadkie i bardzo rzadkie kłótnie występują w 43 proc. gospodarstwach domowych. A co trzeci badany deklaruje, że nie doświadcza sporów o finanse w swojej relacji.
– To wynik wyraźnie lepszy niż w poprzednich latach – wzrost o 5 punktów procentowych względem 2022 roku i o 8 punktów procentowych w porównaniu do 2021 roku. Pokazuje to, że coraz więcej osób potrafi jednak rozmawiać o finansach bez niepotrzebnych konfliktów – ocenia firma.
Tu pieniądze najbardziej psują relacje
Jak wynika z badania, dla sporej części społeczeństwa pieniądze wciąż pozostają źródłem stresu i napięć w relacjach domowych. Najczęściej konflikty na tle finansowym pojawiają się wśród osób w wieku 25-34 lat. W tej grupie wiekowej 29 proc. respondentów przyznało, że odczuwa dyskomfort, gdy partner zarabia więcej, jednak dla połowy badanych nierówności w poziomie dochodów pozostają obojętne. Im dłużej trwa związek, tym większa skłonność do akceptowania różnic finansowych – w grupie osób powyżej 45. roku życia większość par deklaruje, że nie przejmuje się różnicami w zarobkach.
Jednocześnie, jak zaznacza BIG InfoMonitor, nie bez znaczenia jest także sytuacja materialna badanych. Osoby, którym na co dzień wystarcza jedynie na podstawowe potrzeby, znacznie częściej doświadczają konfliktów finansowych (ponad 60 proc.), podczas gdy wśród osób zamożnych temat pieniędzy w związku pojawia się zdecydowanie rzadziej.
Wielkość miejsca zamieszkania również wpływa na podejście do finansów w związku. BIG InfoMonitor podkreśla, że mieszkańcy dużych miast częściej kłócą się o pieniądze niż osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach. W ocenie firmy może to wynikać z wyższych kosztów życia w metropoliach, które zmuszają pary do większej dyscypliny finansowej.
Przyczyny konfliktów
Badanie pokazało też, że najczęstszą przyczyną finansowych sporów w polskich domach są inflacja i rosnące koszty życia – wskazało na ten aspekt aż 45 proc. osób, które doświadczają konfliktów finansowych. Na drugim miejscu znalazł się brak oszczędności, który wywołuje napięcia w 20 proc. gospodarstw domowych. Z kolei 17 proc. respondentów uważa, że zbyt niskie łączne zarobki stanowią kluczowy problem. Natomiast 16 proc. badanych zaznacza, że to rozrzutność partnera lub partnerki prowadzi do konfliktów.
– Gdy jedna osoba jest oszczędna, a druga ma skłonność do impulsywnych wydatków, mogą pojawić się poważne napięcia. Wspólne planowanie finansów i rozmowa o oczekiwaniach w tym zakresie to klucz do uniknięcia wielu konfliktów. Warto także pamiętać, że od niskich zarobków czy braku oszczędności bardziej stresujące może być jedynie wpadnięcie w spiralę długów. Dlatego tak istotne jest nie tylko dbanie o stan swoich finansów, ale również umiejętne gospodarowanie zasobami – podsumowuje dr hab. Waldemar Rogowski, prof. SGH, główny analityk BIG InfoMonitor, cytowany w komunikacie.
Polecamy też:
- Coraz większe problemy z odkładaniem oszczędności. Grecy i Polacy na szarym końcu w UE
- Polacy lubią gotówkę. Ponad połowa w ten sposób przechowuje swoje oszczędności
- Oszczędności Polaków wzrosły, ale inflacja zjada ich wartość
- Finanse w czołówce obaw młodych Polaków. Może to wpływać na ich decyzje życiowe