24 lutego 2022 roku Rosja napadła na Ukrainę, a wcześniej, w 2020 roku koronawirus dotarł do Europy. Te wydarzenia bardzo wpłynęły na różne obszary funkcjonowania społeczeństw, od kryzysów dostaw aż po programy bezpieczeństwa.
Na otwarciu kongresu Impact’22 pojawił się ambasador Ukrainy w Polsce Andrii Deshchytsia i wygłosił po polsku mowę otwierającą.
Polska może być dla Ukrainy kluczowym wsparciem
– Chciałem podziękować wam za wsparcie Ukrainy w czasie, który jest dla nas bardzo trudny, w czasie, kiedy Rosja zaatakowała mój kraj. Wasze wsparcie jest widoczne na wszystkich szczeblach – mówił ambasador Ukrainy.
Andrii Deshchytsia podziękował polskiemu rządowi i samorządom, które włączyły się w pomoc. Przekazał też wyrazy wdzięczności Polakom, dzięki którym tysiące ukraińskich osób uchodźczych może żyć w godnych warunkach, i nie zapomni o tym geście.
Na wydarzeniu Impact’22 w maju było wiele dyskusji i rozmów poświęconych pomocy Ukrainie i jej obywatelom. Według ambasadora to potwierdza fakt, że myślimy już o przyszłości i że sądzimy, iż Ukraina wygra wojnę z Rosją.
– Jesteśmy zdeterminowani i na pewno to zrobimy. Ale zrobimy to razem z Wami i będzie to nasze wspólne zwycięstwo – powiedział Deshchytsia.
Impact’22 to wydarzenie gospodarczo-technologiczne, na którym zaczyna się przyszłość. Dzięki przekazywanej tam wiedzy przedsiębiorców, naukowców, polityków, ekspertów i menedżerów z firm o światowej, europejskiej i ogólnoświatowej renomie polskie firmy mogą stać się jeszcze lepsze. To ludzie, którzy budują przyszłość.
Obopólne korzyści dla Polski i Ukrainy
Jak mówił ambasador Ukrainy, przedsiębiorcy z Polski mogą kierować swoje produkty i usługi za wschodnią granicę, a także tam inwestować. To nie tylko napędzi gospodarkę Ukrainy, ale także przyczyni się do budowania ciaśniejszych relacji pomiędzy naszymi państwami.
Jednocześnie polskie firmy mogą otwierać się na biznes w Ukrainie, dzięki czemu zdobędą doświadczenie na zagranicznych rynkach. W konsekwencji z łatwością wejdą także w relacje handlowe z innymi państwami i zwiększą swoją konkurencyjność.
Rozwijając w Polsce przedsiębiorczość, innowacje i technologię, dobrze będzie wziąć pod uwagę także Ukrainę, o czym mówił Deshchytsia.
– Pamiętajcie, że Ukraina jest tuż obok. To, że teraz trwają tam walki, nie oznacza, że tak będzie cały czas. Trzeba pamiętać i patrzeć w stronę Ukrainy, rozwijać biznes z ukraińskimi partnerami i tam inwestować, bo to potężny kraj z potężnymi ludźmi.
Dodał, że skoro ukraińskim siłom udało się powstrzymać jedną z największych armii świata, to na pewno będą w stanie rozbudować swoje państwo, aby dorównać Polsce, a nawet sprostać standardom europejskim.
– Właśnie to chcemy robić. Ale będziemy potrzebować waszej pomocy. Zachęcam do tego, by inwestować w Ukrainie, planować tam swój biznes i aby korzystać z umiejętności Ukraińców, którzy znajdują się teraz w Polsce.
Według danych 300Gospodarki, od 24 lutego do dziś granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 5,67 mln osób uchodźczych. To przede wszystkim młode kobiety, które nie tylko wychowują dzieci, ale są aktywne zawodowo lub poszukują pracy. Połowa z nich ma wykształcenie wyższe.
Czego można się spodziewać na kongresie Impact?
Na Impakcie rozmawia się jednak nie tylko o polityce, ale także o zdrowiu, zarządzaniu czy zielonym transporcie. To także miejsce, gdzie podejmuje się dyskusję na temat marketingu sportowego i finansowania transformacji energetycznej, a także dostrzega się obecne i przyszłe zmiany w gospodarce.
W maju na tegorocznym wydarzeniu zebrało się ponad 400 speakerów, wśród których byli także ci, którzy należą do grona 100 najbardziej wpływowych osób na świecie według magazynu Times. W dwa dni na sześciu scenach odbyło się 200 wystąpień w ramach dziewiętnastu obszarów tematycznych.
Kongresowi towarzyszą także wydarzenia poboczne, do których należą m.in. roundtables. To spotkania małych grup ekspertów, podczas których starają się znaleźć rozwiązanie problemu, które byłoby korzystne dla wszystkich interesariuszy. Sesja pitchingowa na Impact Arena pozwala zaprezentować się najlepszym europejskim start-upom, dzięki czemu mogą pozyskać klientów i inwestorów.
Natomiast podczas Networking Coctail goście mogą poszerzyć swoje kontakty zawodowe w nieformalnej atmosferze. Nie do przeoczenia jest także Impact Art – koncerty, wystawy i spotkania z artystami, dzięki którym biznes łączy się ze sztuką.
Rozwinięty i bez zamówień, czyli jak wygląda polski sektor kosmiczny