„Nie ulega dla mnie wątpliwości, że polska gospodarka musi szeroko otwierać się na zasilający ją strumień pracowników zagranicznych” – powiedział podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano wyniki Białej Księgi Rozwoju Przemysłu wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Jak zapowiedział wicepremier, resort, którym kieruje, pracuje nad rozwiązaniami, które ułatwiałyby tym pracownikom dostęp do polskiego rynku pracy.
„Bez tych rozwiązań nie da się w perspektywie następnej dekady utrzymać takiego tempa rozwoju polskiej gospodarki, jakim cieszyliśmy się w ciągu ostatnich 5-6 lat” – powiedział Gowin.
Ta opinia szefa MRPiT to odpowiedź na jeden z wniosków płynących z prezentowanej podczas konferencji prasowej Białej Księgi Rozwoju Przemysłu, w której przedstawiciele sektora wskazali na brak dostępu do pracowników, jako główną barierę dla ich rozwoju.
„To rzeczywiście jest pewien paradoks, że mimo pandemii i panującej recesji gospodarczej przez cały czas mamy większy problem z brakiem rąk do pracy niż z ich nadmiarem. Ta kwestia wymaga śmiałych i wielostronnych działań, w tym także obejmujących zachęty dla Polaków do zwiększenia ich aktywności gospodarczej” – skomentował wyniki Białej Księgi wicepremier Gowin.
Do innych kluczowych barier rozwoju przemysłu wskazanych w Białej Księdze należą także:
- system kształcenia niedostosowany do potrzeb przemysłu,
- trudności w dostępie do preferencyjnych form finansowania,
- problemy związane z regulacjami środowiskowymi (w tym z gospodarowaniem odpadami)
- wydłużone i skomplikowane procedury administracyjne,
- wysoki poziom skomplikowania prawa,
- regulacje prawa pracy
- rosnące wraz z cenami energii koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
„Wiele z uwag zgłoszonych nam podczas konsultacji dotyczyło znanych nam już problemów, ale niektóre dotyczyły nowego spojrzenia na pewne problemy. Pojawiały się też uwagi sprzeczne, które wzajemnie się niwelowały, a także takie, których nie będziemy mogli zrealizować ze względu na prawodawstwo unijne” – powiedział na konferencji wiceminister rozwoju Robert Tomanek.
„Cały pakiet tych sugestii stanowi jednak bardzo bogaty materiał nad polityką przemysłową. To swoisty obraz polskiego przemysłu z jego problemami, raczej ze wskazaniem na to, co przeszkadza w rozwoju niż tego, co w nim pomaga” – dodał.
Pandemia zatrzymała drenaż mózgów: 2020 był w Europie i Polsce rokiem reemigracji