W tym tygodniu przedstawimy rekomendacje ws. organizacji wesel; będziemy apelować o to, żeby wesela były mniejsze i trwały krócej – poinformował w poniedziałek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Zapowiedział także wprowadzenie rejestru wesel.
Pinkas pytany przez portal money.pl, czy zmienią się decyzje ws. organizowania wesel, zaznaczył, że „pracujemy w tej chwili nad pewnymi rekomendacjami”. Jego zdaniem, „wesela są zbyt duże”.
„Wydawało nam się, że wesela będą bezpiecznie. Sytuacja doprowadziła do tego, że wiemy, że wesela są zbyt duże – czasem trzykrotnie większe niż nasze rekomendacje, są tam starsi ludzie. Jest tam naprawdę kompletny brak dystansowania” – mówił szef GIS.
Zapowiedział, że decyzje ws. organizacji wesel pojawią się w tym tygodniu, „w ciągu kilku najbliższych dni”.
„Będziemy apelować o noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych; żeby wesela trwały krócej i żeby były istotnie mniejsze” – przekazał Pinkas. Jak dodał, „być może wesela będą kontrolowane”.
„Proszę kontrolę przyjąć z należytą atencją. Robimy to dla weselników, nie robimy tego w celu łupienia weselników i nakładania na nich mandatów” – zaapelował.
Przeczytaj także: Premier: Wesela to jedno z głównych źródeł rozprzestrzeniania się koronawirusa
Pinkas odniósł się także do propozycji wprowadzenia rejestru wesel.
„Jest taka propozycja, żeby takie rejestry były” – stwierdził. Według szefa GIS w rejestrze miałyby się znaleźć informacje dot. miejsca organizacji wesela i liczby zaproszonych gości.
„Gdyby pojawił się wirus, to w przypadku rejestru dochodzenie epidemiologiczne jest zupełnie inne. Dzięki rejestrowi z adresami gości będzie nam łatwiej trafić do tych, którzy mogą być potencjalnie zakażeni” – mówił.
W poniedziałek rano do ewentualnych zmian przepisów ws. wesel odniósł się minister zdrowia Łukasz Szumowski.
„Będziemy proponować rejestrację tych dużych spotkań, wesel, po to, żebyśmy mogli przeprowadzić potem dochodzenie epidemiczne” – zaznaczył.
W ubiegłym tygodniu odnotowano najwięcej dobowych zachorowań na koronawirusa od początku epidemii – 658 przypadków. W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 548 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W sumie odnotowano prawie 46,9 tys. zakażeń.
5 kluczowych konsekwencji epidemii dla gospodarki wg globalnej firmy inwestycyjnej