Główny Urząd Statystyczny (GUS) szacuje, że liczba turystów korzystających z noclegów wzrosła o 184,4 proc. w maju, licząc rok do roku. W maju tego roku turystom udzielono 3,1 mln noclegów, czyli ponad 3 razy więcej niż w maju 2020 r. (0,9 mln).
„Według danych w maju br. z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych skorzystało 1,1 mln turystów. Z tej liczby 1 mln stanowili turyści krajowi, a 81,9 tys. – turyści z zagranicy. W porównaniu z majem 2020 r. liczba turystów ogółem była prawie 3-krotnie większa, przy czym liczba turystów zagranicznych zwiększyła się ponad 4-krotnie” – podano w komunikacie.
Najwięcej osób skorzystało z noclegów w województwie mazowieckim (143 tys.) oraz małopolskim (133,3 tys.), a najmniej w opolskim (13,5 tys.).
Z danych GUS wynika, że liczba korzystających z noclegów turystów, w porównaniu do danych z maja 2020 r., wzrosła we wszystkich województwach. Największy, ponad 4-krotny wzrost, zaobserwowano w województwie małopolskim.
Wzrost liczby turystów korzystających z noclegów, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 r., odnotowano we wszystkich województwach. Największą różnicę widać w województwie małopolskim – tam wskaźnik urósł ponad 4-krotnie.
Turyści krajowi skorzystali z 2,8 mln noclegów (w maju 2020 r. – 0,8 mln). Tymczasem turyści zagraniczni skorzystali z 0,2 mln (0,1 mln w maju zeszłego roku). GUS podał, że najwięcej noclegów udzielono w województwie zachodniopomorskim (513,1 tys.), a najmniej w województwie opolskim (28,6 tys.).
Czytaj także: Polska linia turystyczna Enter Air odebrała dwa nowe samoloty. To Boeingi 737-800
W kwietniu tego roku z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych skorzystało 379,8 tys.osób. To 4 razy więcej niż przed rokiem. Według danych GUS odnotowano również 4-krotny wzrost liczby udzielonych noclegów.
„W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, 3-krotnie zwiększyła się zarówno liczba turystów, jak i udzielonych im noclegów”, stwierdzili eksperci. Dane GUS dotyczą turystycznych obiektów noclegowych posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych.
Rosną zaległości branży turystycznej. Wakacyjne plany Polaków nie poprawią sytuacji