PGE Polska Grupa Energetyczna i Ørsted podpisały umowę o utworzeniu spółki joint venture. Jej celem będzie rozwój, budowa i eksploatacja dwóch morskich projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
Ørsted, duńska firma energetyczna specjalizująca się w budowie morskich farm wiatrowych, obejmie nowe udziały w dwóch projektach morskich elektrowni wiatrowych polskiego koncernu energetycznego PGE.
Te projekty to Elektrownia Wiatrowa Baltica 3 o mocy około 1 gigawata oraz Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 o mocy ok. 1,5 gigawata za kwotę 657 mln zł. Zamknięcie transakcji jest przewidywane w pierwszym kwartale 2021 roku.
Oba projekty PGE kwalifikują się do udziału w systemie wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Obejmie on farmy o łącznej mocy wynoszącej 5,9 gigawatów.
Najbardziej zaawansowanym z projektów jest projekt Baltica 3, który może zacząć produkować energię elektryczną już w 2026 roku.
Szansa dla gospodarki
“Szacuje się, że ponad 100 krajowych podmiotów może włączyć się w proces budowy farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Potencjał morskiej energetyki na Bałtyku oceniany jest na około 11 gigawatów do 2040 roku. Natomiast szacowana wartość inwestycji w morskie projekty wiatrowe to nawet 160 mld zł” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Jak dodał, plany PGE w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej są ambitne.
“Do 2040 roku chcemy posiadać co najmniej 6,5 gigawatów zainstalowanej mocy offshore” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Czytaj również: PGE laureatem konkursu na najbardziej niedorzeczną wypowiedź na temat klimatu w 2020 roku
“Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie wspólnego projektu budowy morskich farm wiatrowych Baltica-2 i Baltica-3 wraz z firmą Ørsted. Dwa projekty, które wspólnie zrealizujemy, należą do jednych z najbardziej zaawansowanych projektów offshore w Polsce. Zapewnią zieloną energię 4 milionom gospodarstw domowych i pozwolą uniknąć emisji ponad 8 milionów ton CO2 rocznie” – dodała Monika Morawiecka, prezes zarządu PGE Baltica.
“Wiążemy duże nadzieje ze współpracą z PGE. Wspólnie będziemy inwestować w rozwój odnawialnych źródeł energii na Morzu Bałtyckim, wspierać działalność biznesową wokół tworzącego się sektora oraz wzmacniać lokalny łańcuch dostaw i tworzyć w Polsce przemysł, który może wygenerować tysiące miejsc pracy w obszarze produkcji, eksploatacji i konserwacji morskich farm wiatrowych” – powiedział Rasmus Errboe, wiceprezes Ørsted Offshore, odpowiedzialny za Europę kontynentalną.
Inwestorzy wierzą, że doświadczenia Ørsted w obszarze morskiej energetyki wiatrowej z doświadczeniem PGE na polskim rynku energetycznym przyniesie pożądane rezultaty. Ma przyczynić się do skutecznej realizacji największego portfela projektów morskich farm wiatrowych w pierwszej rundzie alokacji w 2021 roku – uważają inwestorzy.