Wielu przedsiębiorców chce redukować koszty i jednocześnie wprowadzać innowacje. Technologia NB-IoT odpowiada na ich potrzeby. Zastosowanie nieskomplikowanych urządzeń bezprzewodowych o małym zużyciu energii otwiera przed nimi zupełnie nowe możliwości. Czym jest technologia NB-IoT i jak można zastosować ją w firmie? Sprawdź!
Co to jest NB-IoT (Narrowband)?
Internet Rzeczy (Internet of Things) pojawia się w coraz nowszych aspektach życia. Odpowiedzią na związane z tym wyzwania jest Narrowband Internet of Things – technologia, która pozwala na bezprzewodową, dwukierunkową komunikację M2M (machine-to-machine) z wykorzystaniem sieci radiowej.
NB-IoT umożliwia przesyłanie danych między urządzeniami w sieci na większe odległości. Sieć NB-IoT wykorzystuje licencjonowane pasma radiowe o rzeczywistej szerokości 200 kHz. Maksymalny zasięg to nawet 10 km w obszarze niezabudowanym.
NB-IoT pozwala na obsługę i monitorowanie:
- liczników wody i gazu,
- czujników powietrza,
- parkingów podziemnych,
- systemów nawadniania,
- warunków pracy w kopalniach,
- parametrów gleby.
Sieć NB-IoT to rozwiązanie w technologii LPWA (Low Power, Wide Area) – łączy niskie zużycie energii z działaniem na dużym obszarze. Urządzenie może być zasilane pojedynczą baterią AA przez wiele lat, nawet przy częstej wymianie danych. Sieć pozwala także na przesyłanie informacji na dużym obszarze, w tym w gęstej zabudowie lub pod ziemią.
Zalety NB-IoT dla firmy
Wdrożenie NB-IoT daje firmom liczne korzyści, które pozwalają na efektywne wykorzystanie zasobów, optymalizację procesów i redukcję kosztów. Niski koszt jednostkowy urządzeń, który wynika z ich nieskomplikowanej budowy, pozwala wdrożyć to rozwiązanie na dużą skalę przy zachowaniu rentowności przedsięwzięcia.
Brak zakłóceń od innych systemów radiowych
NB-IoT korzysta z licencjonowanych pasm radiowych – na tych częstotliwościach nie pracują inne systemy radiowe, które mogłyby zakłócić łączność lub doprowadzić do utraty części danych. Wpływa to pozytywnie na stabilność i przepustowość połączenia.
Niskie zużycie energii
Urządzenia działające w sieci NB-IoT są zoptymalizowane pod kątem transmisji niedużych pakietów danych, a ponadto są proste, dzięki czemu nie potrzebują dużej ilości energii. Pozwala to na redukcję kosztów związanych z działaniem rozbudowanej sieci nawet na dużym obszarze.
Obsługa dużej liczby terminali
Technologia NB-IoT pozwala na obsługę nawet do 200 000 terminali na obszarze 1 kilometra kwadratowego i do 50 000 w zasięgu pojedynczej komórki radiowej. Dzięki temu możliwe jest stworzenie rozbudowanej sieci wielkopowierzchniowej.
Odbiór sygnału nawet w trudno dostępnych miejscach
Moduły NB-IoT zapewniają dwukierunkową transmisję danych nawet w terenie gęsto zabudowanym i trudno dostępnym. Umożliwia to umieszczanie czujników w piwnicach, garażach podziemnych czy zaawansowanej infrastrukturze przemysłowej.
Wysoki poziom bezpieczeństwa danych
Narrowband-IoT wykorzystuje fizyczną kartę SIM oraz najnowsze zabezpieczenia standardu 3GPP. Dzięki temu szyfrowanie danych jest na wysokim poziomie.
Jak wdrożyć technologię NB-IoT w firmie?
Technologia NB-IoT ma duże zastosowanie w różnych branżach i w każdej z nich wdrożenie przebiega inaczej. Istotne jest jasne zdefiniowanie potrzeb firmy i znalezienie rozwiązań, które będą na nie odpowiadały. Szacując koszty wdrożenia, warto też skupić się na późniejszych wydatkach związanych z obsługą sieci.
Jeśli chcesz wdrożyć rozwiązanie w oparciu o tę technologię w swojej firmie, zapoznaj się z ofertą NB-IoT od Biznes Plus. Doradcy biznesowi Plusa pomogą Ci wyznaczyć cele i wdrożą dopasowane rozwiązania. Zajmą się przygotowaniem infrastruktury do zarządzania urządzeniami działającymi w sieci NB-IoT oraz przeszkoleniem pracowników – warto uwrażliwić ich na kwestie związane z bezpieczeństwem oraz wyjaśnić dokładnie działanie systemu.
200kHz