Natalie Portman, laureatka Oscara, aktorka, producentka, autorka bestsellera, matka i aktywistka, przyjedzie do Polski na zaproszenie Impact’23 – najważniejszego w tej części Europy kongresu gospodarczo-technologicznego, który odbędzie się w 10/11 maja 2023 r. w Poznaniu.
Aktorka powszechnie kojarzona i doceniana za swoje kreacje filmowe w Jackie czy Czarnym łabędziu odnosi sukcesy na wielu artystycznych polach. Aktualnie przygotowuje się do wyprodukowania we współpracy z Apple TV+ pierwszego w swojej karierze serialu telewizyjnego, zatytułowanego Lady in the Lake, który będzie debiutem telewizyjnym aktorki.
Urodzona w Jerozolimie, a wychowana w Nowym Jorku, absolwentka psychologii Uniwersytetu Harvarda karierę filmową łączy z działalnością społeczną, wspierając szereg inicjatyw humanitarnych. Natalie, zadeklarowana weganka, była producentką wykonawczą i lektorką filmu dokumentalnego Eating Animals, który analizuje wybory żywieniowe ludzkości, opowiadając się za rezygnacją z jedzenia mięsa.
Najczęściej jednak występuje w imieniu kobiet i dziewcząt, upominając się o ich prawa, domagając się dostrzeżenia ich roli w życiu społecznym i politycznym oraz stwarzania dla nich optymalnych warunków pracy i rozwoju. Jej zaangażowanie przełożyło się m. in. na czteroletnią pracę na rzecz FINCA International, organizacji zajmującej się udzielaniem niewielkich pożyczek kobietom-przedsiębiorczyniom w wielu krajach, pozwalającym im na podjęcie aktywności zawodowej, a tym samym możliwości utrzymania siebie i swoich dzieci, co sama Portman nazywała największym darem jaki można dać kobiecie zmagającej się z ubóstwem.
Polecamy też: Jak zarządzają kobiety i czym się różnią prezeski od prezesów? Polski think tank to zbadał
Aktorka jest także założycielką drużyny Angel City Football Club w National Women’s Soccer League w USA.
Obecnie Natalie Portman jest ambasadorką International Rescue Committee – organizacji, która pomaga osobom dotkniętym kryzysami humanitarnymi (w tym kryzysem klimatycznym) przetrwać, odzyskać siły i odbudować swoje życie. Założona na wezwanie Alberta Einsteina w 1933 r. IRC działa obecnie w ponad 40 krajach dotkniętych kryzysem, a także w społecznościach w całej Europie i obu Amerykach. Zapewnia opiekę zdrowotną, przeciwdziała nierównościom z jakimi borykają się kobiety i dziewczęta, wspiera dzieci w nauce, aby stały się samowystarczalne.
W 2020 Natalie Portman napisała książkę Fables która szybko stała się bestsellerem „New York Times”. Współczesna interpretacja klasycznych bajek powstała z prywatnej potrzeby aktorki, która jako matka dostrzegła problem dyskryminacyjny w treści bajek, które czytała swoim dzieciom. W kwietniu 2023 r. –z inicjatywy Impact – nakładem wydawnictwa ZNAK ukaże się polskie wydanie książki. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na sfinansowanie programów wspierających dostęp dzieci do opieki psychologicznej realizowanych przez Fundację TVN.
Jakimi przemyśleniami podzieli się Natalie Portman podczas jej pierwszego publicznego wystąpienia w Polsce, kto pojawi się w jej towarzystwie na scenie dowiemy się w najbliższych tygodniach. Gwałtowne zmiany na świcie, klucze czarnych łabędzi i ich wpływ na każdy aspekt współczesnego świata są dobrym źródłem wielu ważnych tematów.
Polecamy też: Ukraińska gospodarka mocno się skurczyła. Ale w 2023 jest nadzieja na wzrost
Portman nie jest jedyną osobowością o międzynarodowej rozpoznawalności, która doceniła skalę i siłę oddziaływania Impactu, potwierdzając tym samym wiodącą pozycję wydarzenia w tej części Europy. Poza Natalie Portman gościem specjalnym Impact’23 będzie Nassim Nicholas Taleb, jeden z najchętniej czytanych ekonomistów, autor bestsellerowej Antykruchości, a także wybitny historyk kierujący katedrą historii na Uniwersytecie Columbia i dyrektor Instytutu Europejskiego Adam Tooze. W poprzednich edycjach udział wzięli m.in. jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli prof. Yuval Harari, sekretarz stanu USA Hillary Clinton czy prezeska YouTube, Susan Wojcicki.
Impact’23 kolejny raz stanie się światowej klasy miejscem spotkania najważniejszych mówczyń i mówców, liderek i liderów biznesu, nauki, polityki, technologii, medycyny czy sztuki by adresować, dyskutować i szukać rozwiązań dla najistotniejszych kwestii związanych z ekonomią, gospodarką, technologią, ekologią, kultura czy zmianami społecznymi.
Impact’23 to ponad 5 tysięcy uczestników, ponad 500 światowej klasy mówców i 7 scen na których w ramach 23 ścieżek poruszone zostaną najbardziej aktualne tematy i inspirujące rozwiązania w ramach bloków tematycznych: Digital Future, Green Economy, Energy, Global Econony and Banking, Start up and Investors, Marketing and Media Insight, Food TechWoman Empowernment, Health, Mental Health and Wellbeing, Mobility czy Art and Culture.
Pula biletów jest ograniczona. Najbliższa zmiana ceny biletu nastąpi 6.03.2023 lub po wyczerpaniu II puli biletów.
Polecamy też:
- To nie ma prawa się zdarzyć. Oto dziesięć najbardziej szokujących prognoz na 2023 r.
- Coraz więcej władzy w rękach kobiet, wynika z europejskich badań. Ale nie w Polsce
- Chcemy współpracować z rządami, ale do pewnych granic. Wywiad z Susan Wojcicki, prezeską YouTube
- Yuval Noah Harari: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest zagrożeniem dla historii ludzkości