Rząd chce wprowadzić maksymalną cenę gazu dla m.in. odbiorców indywidualnych – wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
W wykazie prac legislacyjnych rządu, publikowanym na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zamieszczono informację o projektowanej ustawie o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. We wpisie wskazano, że projektowane rozwiązania zakładają zagwarantowanie maksymalnej ceny paliw gazowych dla gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, szpitali, organizacji pozarządowych itd.
Poza tym ustawa ma określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet, przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi z odbiorcami objętymi maksymalnymi cenami gazu. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat ma być Zarządca Rozliczeń S.A.
Ochrona odbiorców wrażliwych
– Mechanizm rekompensat ukształtowany jest jako jeden z elementów ochrony podmiotów szczególnie wrażliwych na zmiany cen paliw gazowych oraz odbiorców realizujących kluczowe zadania z zakresu użyteczności publicznej. W związku z powyższym projektowana regulacja służy zabezpieczeniu odbiorców gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego, którego rozmiary oraz ramy czasowe przybierają na sile, a ich oddziaływanie w sposób istotny ma wpływ na funkcjonowanie gospodarki krajowej – czytamy w wykazie prac legislacyjnych.
Wskazano, że za projekt jest odpowiedzialna wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, a projekt powinien wpłynąć pod obrady rządu w IV kw. 2022 r.
Czytaj również:
- Czy będzie cena maksymalna na gaz? Jest propozycja unijnego rozporządzenia
- Ceny gazu w 2023 r. Bez zamrożenia taryf rachunki przekroczyłyby 20 tys. zł rocznie
- Ceny gazu też zamrożone? Premier Morawiecki: Pracujemy nad tym