Ceny złota sięgają powyżej 2000 dolarów za uncję i pozostaną wysokie w najbliższych miesiącach, uważają analitycy.
Na poziom cen wpływa polityka monetarna USA i niepewność na światowych rynkach.
– Złagodzenie stanowiska przez Fed oraz spadki rentowności amerykańskich obligacji wsparły notowania kruszcu: 4 maja metal zdrożał do 2072,19 dolarów za uncję (USD/troz), w pobliże rekordu z sierpnia 2020 roku (zabrakło ok. 30 centów) – pisze w komentarzu rynkowym Tomasz Niewiński z Biura Strategii Rynkowych PKO BP.
– Pod pewnymi względami złoto osiągnęło nowe historyczne szczyty, choć możemy mówić jedynie o połowicznym sukcesie. Nowe historyczne szczyty na poziomie 2078 dolarów za uncję wyznaczone były na dzień po decyzji Rezerwy Federalnej 4 maja, ale jedynie na kontraktach terminowych. Złoto notowane na rynku spot sięgnęło poziomów kilka dolarów niżej – wskazuje Michał Stajniak, zastępca dyrektora Działu Analiz XTB.
Złoto jest w ostatnich miesiącach popularne nie tylko wśród inwestorów. Kupują je też banki centralne. Zakup 15 ton złota przez Narodowy Bank Polski potwierdził też ostatnio prezes Adam Glapiński.
Czytaj też: Banki centralne wciąż kupują złoto. To zabezpieczenie przed recesją i skutkami inflacji
Co dalej z cenami złota?
Zdaniem Michała Stajniaka, złoto ma spore szanse na sięgnięcie nowych historycznych szczytów. Wskazuje na to wiele rynkowych niepewności i niemal brak szans na mocne globalne ożywienie przy obecnych fundamentach.
– Warto zwrócić uwagę na inne metale szlachetne, które są dosyć odległe od historycznych szczytów i wydają się być mocno wyprzedane patrząc na inne klasy aktywów – pisze analityk XTB.
Jego zdaniem, jeśli inflacja zacznie ponownie rosnąć, może pojawić się nowa presja na podwyżki stóp procentowych. To z kolei może zmienić perspektywy dla złota. Z drugiej strony Fed dodatkowymi podwyżkami ryzykowałby większe ryzyko kompletnego załamania gospodarczego.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Z kolei Tomasz Niewiński przypomina, że według najnowszej kwartalnej ankiety rynkowej agencji Reutersa, analitycy spodziewają się w 2023 roku mediany ceny kruszcu na poziomie 1950 USD za uncję.
– Zakończenie podwyżek stóp procentowych przez banki centralne oraz wzrost zainteresowania złotem jako zabezpieczeniem przed niepewnością gospodarczą mają wesprzeć rynek. Mediana prognoz średniej ceny kruszcu w 2024 roku wnosi równe 2000 USD/troz przy rozpiętości szacunków 1530-2300 USD/troz – pisze analityk PKO BP.
Polecamy też:
- Cena złota, aktualne notowania kruszcu, jaki jest kurs złota inwestycyjnego dziś [WYKRES]
- Jak trwoga to do złota. Oto dlaczego ceny kruszcu zbliżyły się do rekordów
- Rezerwy złota na świecie. Polska ma go najwięcej w regionie, ale daleko nam do potentatów
- Sztabki złota od KGHM? „Intensywnie pracujemy nad umożliwieniem inwestowania”