W III kwartale 2024 roku zarejestrowano o 1,0 proc. mniej firm w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Jednocześnie zgłoszono o 19,5 proc. więcej upadłości w zestawieniu z III kwartałem 2023 roku, poinformował Główny Urząd Statystyczny.
GUS podał, że liczba rejestracji przedsiębiorstw w III kwartale 2024 roku wyniosła 85 341 wobec 86 179 w analogicznym okresie roku poprzedniego. Największy spadek rejestracji firm odnotowano w branżach: informacja i komunikacja (o 11,4 proc.), przemysł (o 7,9 proc.) oraz budownictwo (o 5,7 proc.).
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 82,7 proc. wszystkich nowych rejestracji, a spółki z o.o. 15,2 proc. Rok wcześniej było to odpowiednio 83,1 i 14,7 proc.
– W większości wyróżnionych form prawnych w III kwartale 2024 roku nastąpił spadek rejestracji, w tym dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą o 1,4 proc., a w spółkach komandytowych o 25,1 proc. – poinformował GUS.
Znaczny wzrost liczby upadłości
Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w III kwartale 2024 roku upadły 104 firmy, co oznacza wzrost o 19,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku.
Liczba upadłości wzrosła m.in. w przemyśle, budownictwie, transporcie i gospodarce magazynowej, usługach oraz zakwaterowaniu i gastronomii.
Mniej upadłości odnotowano wśród firm prowadzonych przez osoby fizyczne, spółek akcyjnych, spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Duży ich wzrost nastąpił natomiast w spółkach z o.o.
– Wśród podmiotów, dla których ogłoszono upadłość, 79,8 proc. stanowiły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (wobec udziału 65,5 proc. w III kwartale 2023 roku), a 5,8 proc. osoby prowadzące działalność gospodarczą (wobec udziału 8,0 proc. w III kwartale 2023 roku) – wskazuje GUS.
W uwagach metodologicznych Główny Urząd Statystyczny podkreślił, że liczba upadłości w danym kwartale dotyczy przedsiębiorstw, wobec których zostało wydane, w danym kwartale, przez właściwy sąd rejonowy, postanowienie o ogłoszeniu upadłości.
Natomiast liczba rejestracji w danym kwartale dotyczy przedsiębiorstw, które zostały w danym kwartale wpisane do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON). Rejestracje obejmują także osoby fizyczne, które zlikwidowały i ponownie podjęły działalność gospodarczą.
Polecamy też:
- Orlen z nowym kredytem na 2 mld euro. Firma wskazała, na co wyda pieniądze
- Pierwsza polska firma z polisą od skutków wojny. Czy to oznacza nowe inwestycje? „Pojedyncze decyzje nic nie zmieniają”
- Będą zmiany na stacjach paliw Orlen. Firma przedstawiła zamierzenia
- Kto zajmie się strategią ESG w firmach? Nie wszyscy chcą zatrudniać nowe osoby