Upały uderzają w energetykę. Tym samym, efekty zmian klimatu pogłębiają kryzys energetyczny wywołany rosyjską agresją na Ukrainę.
Fala upałów dotyka całą Europę. Temperatura przekracza 40°C nie tylko w południowo-wschodniej części kontynentu, ale również w Niemczech i po raz pierwszy w historii w Wielkiej Brytanii.
Takie upały, oprócz wpływu na uprawy i zdrowie, zagrażają również bezpieczeństwu energetycznemu.
Fale upałów wpływają negatywnie nie tylko na nasze zdrowie i stan środowiska. To też duży problem dla branży energetycznej. O wpływie nadmiernie wysokich temperatur na sektor piszą analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Upały obniżają wydajność elektrowni gazowych i ograniczają możliwości chłodzenia elektrowni jądrowych – podaje PIE. Jak wskazują eksperci tego publicznego think tanku, właśnie fala upałów, zalewająca Europę, wpłynęły na duży wzrost cen energii w co najmniej dwóch państwach kontynentu.
Chodzi o Francję i Niemcy. W Niemczech, w ujęciu rocznym, wzrost w ubiegłym tygodniu był 3-krotny, we Francji w tym samym ujęciu energia zdrożała aż 5 razy. Tym samym cena francuskiej energii elektrycznej wzrosła do najwyższych poziomów od kwietnia 2022 roku, a niemieckiej – od marca.
Elektrownie w czasie upałów
Wpływ upałów na energetykę jest widoczny z kilku powodów. Przede wszystkim chodzi o większe zużycie energii.
– W czasie upałów ludzie uruchamiają urządzenia chłodzące, a to skokowo zwiększa zużycie energii elektrycznej – podają analitycy PIE.
W takich warunkach pogodowych maleje też poziom wody w zbiornikach wodnych, z których elektrownie czerpią energię do chłodzenia. To wymiernie obniża ich efektywność.
Wysokie temperatury wpływają również na drogi wodne. A to grozi opóźnieniami w dostawach, które są prowadzone rzekami. To problem chociażby Niemiec i elektrowni węglowych, do których surowiec ten dociera np. Renem.
Jak podaje PIE, według danych ENTSO-E, efektywność elektrowni przepływowych (ang. run-of-river) od początku roku była niższa niż w latach 2015-2021. We Włoszech wyprodukowano w 2022 roku o 5059 GWh mniej niż wskazywałoby na to średnia z poprzednich łat. We Francji było to o 3930 GWh mniej, w Portugalii – o 2244 GWh9.
Polecamy też:
- Fala upałów w Polsce. Jak 38°C może zagrozić plonom
- Praca w upały. Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy
- Firmy będą bankrutować, jeśli w tym roku przez Baltic Pipe nie popłynie gaz. Rozmawiamy z trzema ekonomistami
- Betonoza nie tylko w Leżajsku. Czym grozi zamiana zieleni na kamień?
- Tesla buduje gigafabrykę w wysuszonej części Niemiec. Kraj reaguje strategią wodną