Cztery polskie banki oraz spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisały umowę o współpracy. Strony będą wspólnie pracować nad przygotowaniem optymalnego modelu finansowania budowy reaktorów SMR, a następnie and zabezpieczeniem finansowania przedsięwzięcia.
Poinformował o tym Bank Pekao. Oprócz nich pod umową podpisały się także Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), PKO Bank Polski i Santander Bank Polska.
BWRX-300 to mały reaktor modułowy (SMR) o mocy 300 MWe, amerykańsko-japońskiej firmy GE Hitachi Nuclear Energy. Spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) – joint venture PKN Orlen i Synthosu – ma prawa do wdrażania tej technologii w Polsce. Planuje rozmieszczenie floty BWRX-300 SMR na terenie całego kraju.
Współpraca między polskimi bankami i zagranicą
– Polska energetyka niewątpliwie stoi przed ogromnym wyzwaniem – transformacją w stronę efektywnych i bezemisyjnych technologii. Dobrą odpowiedzią na to wyzwanie jest na pewno energetyka jądrowa, a mniejsze, rozproszone reaktory mogą być relatywnie szybszą i prostszą do wdrożenia formą rozbudowy mocy. Bank Pekao, który ma ambicje być liderem energetycznej przemiany w Polsce w naturalny sposób jest zainteresowany udziałem w tym przedsięwzięciu – powiedział prezes Banku Pekao Leszek Skiba, cytowany w komunikacie.
Co więcej, współpraca między OSGE i bankami ma uwzględniać możliwe wsparcie ze strony amerykańskich rządowych instytucji finansowych. Podpisanie umowy odbyło się w rezydencji ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Tam ogłoszono wsparcie finansowe amerykańskich instytucji finansowych – EXIM Banku oraz U.S. International Development Finance Corporation (DFC) dla planów OSGE. EXIM i DFC to rządowe instytucje finansujące rozwój amerykańskiej gospodarki i ekspansję amerykańskich przedsiębiorstw, podało Pekao.
– Umowę z OSGE podpisały największe polskie banki. Obok Banku Pekao S.A. były to BGK, PKO BP oraz Santander Bank Polska – czytamy dalej.
Małe reaktory jądrowe staną się częścią miksu energetycznego
Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez PKN Orlen i Synthos Green Energy. Firma chce odegrać wiodącą rolę we wdrażaniu modułowych reaktorów jądrowych w Polsce, przyczyniając się do efektywnej dekarbonizacji elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu.
Misją OSGE jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy. W efekcie te reaktory staną się ważną częścią miksu energetycznego kraju. Zapewnią gospodarstwom domowym i przemysłowi stabilny prąd o zerowej emisji dwutlenku węgla.
Wczoraj PKN Orlen ogłosił, że pierwsze modułowe reaktory atomowe (SMR) w Polsce mogą powstać we Włocławku, Ostrołęce, Stawach Monowskich, Krakowie, Dąbrowie Górniczej, okolicach Warszawy oraz Tarnobrzega-Stalowej Woli. Dodatkowo do końca 2023 roku koncern ma ogłosić w sumie 20 lokalizacji pod budowę SMR-ów. Prezes Orlenu Daniel Obajtek zapowiedział także, że OSGE może rozpocząć inwestycję w pierwszy w Polsce reaktor w 2026 lub 2027 r.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r.
Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Czytaj także:
- Sprawa zboża z Ukrainy. Polska chce pomagać, ale nie kosztem rolników
- Modułowe reaktory jądrowe. Wszystko co trzeba wiedzieć o SMR-ach [EXPLAINER]
- Ceny pieczywa przestaną rosnąć. Na tani chleb nie ma jednak co liczyć
- Ukraiński prąd pomoże utrzymać bezpieczeństwo energetyczne Polski