Naukowcy dostrzegli, że oceany zmieniają kolor. Może to być spowodowane zmianami klimatu. Badania pokazują, że głęboki błękit morza stopniowo staje się bardziej zielony, szczególnie w pobliżu równika.
Zmiana koloru oceanu to poważne zagadnienie, ponieważ pokazuje zmiany, jakie zachodzą w ekosystemie.
Badanie ekosystemu oceanów
Wcześniejsze badania koncentrowały się na analizie zmian w zieleni oceanu, spowodowanych przez chlorofil w planktonie w celu zrozumienia trendów zmian klimatycznych. Jednak naukowcy pod okiem BB Cael z Narodowego Centrum Oceanografii Uniwersytetu Southampton przeanalizowali dwie dekady zarejestrowanych obserwacji z satelity Nasa. Wszystko po to, aby zidentyfikować wzorce zmian kolorów w oceanie przy użyciu szerszego spektrum kolorystycznego, w tym czerwonego i niebieskiego.
Różnej wielkości plankton rozprasza i pochłania światło w różny sposób w zależności od ich pigmentów. Badanie zmian kolorów pomaga naukowcom zrozumieć zmiany w populacjach planktonu na całym świecie. W szczególności fitoplankton ma wielkie znaczenie dla ekosystemów oceanicznych. To dlatego, że stanowi on podstawę większości łańcuchów pokarmowych.
Zobacz też: Jedna czwarta ludzkości bez bezpiecznej wody pitnej. Kobiety szczególnie narażone na ryzyko
Wpływ człowieka i mikroplastik
Naukowcy porównali zaobserwowane zmiany koloru z modelami komputerowymi, symulującymi wygląd oceanu bez globalnego ocieplenia. Wyniki pokazały, że działalność człowieka wpływa na duże obszary oceanów. Zmiany koloru pojawiły się w prawie wszystkich tropikalnych i subtropikalnych obszarach oceanów.
Zieleniejące wody zostały zaobserwowane w ponad 56 proc. oceanów na świecie, obejmując obszar większy niż cały ląd na Ziemi. Inne regiony mogą doświadczać rosnącego lub malejącego czerwonego lub niebieskiego zabarwienia.
Badanie pokazuje, że działalność człowieka prawdopodobnie wpływa na globalną biosferę. Dokładne przyczyny tych zmian koloru nie są jednak jasne. Czynniki takie jak rosnąca liczba plastiku w oceanach mogą przyczyniać się do obserwowanego zjawiska poprzez wpływ na rozpraszanie światła.
Aby uzyskać głębsze zrozumienie tych ekologicznych i biogeochemicznych zmian, potrzebne są dalsze badania. Nadchodząca misja satelitarna NASA Pace, która ma zostać uruchomiona w styczniu 2024 r., zmierzy setki kolorów w oceanie.
Czytaj także:
- El Niño nadchodzi, temperatury oceanów rekordowo wysokie. Dla ryb to katastrofa
- Kryzys wody na świecie. Rozwiązaniem ograniczenia dla przemysłu
- Milion plastikowych butelek co minutę. Kłopoty z branżą konfekcjonowania wody
- Jak producenci plastiku zyskali na pandemii? 8 milionów ton plastiku co roku trafia do mórz z rzek