Odpowiednio wyszkolony program komputerowy potrafi na podstawie zdjęcia rentgenowskiego z 80-procentową dokładnością przewidzieć, że u pacjentów z COVID-19 wystąpią zagrażające życiu komplikacje – informuje pismo „npj Digital Medicine”.
Program został opracowany przez naukowców z Grossman School of Medicine z Uniwersytetu Nowojorskiego.
Umiejętności sztucznej inteligencji zostały następnie przetestowane na 770 zdjęciach rentgenowskich klatki piersiowej 718 pacjentów przyjętych z powodu COVID-19 na izby przyjęć szpitali prowadzonych prze Uniwersytet w kilku miesiącach 2020 roku.
W czterech na pięć przypadków program komputerowy dokładnie przewidział, czy osoby wymagały intensywnej opieki i wentylacji mechanicznej lub czy zmarły w ciągu czterech dni od przyjęcia.
Sztuczna inteligencja może ulepszyć diagnostykę
„Lekarze na izbach przyjęć i radiolodzy potrzebują skutecznych narzędzi, takich jak nasz program, aby szybko zidentyfikować tych pacjentów z COVID-19, których stan najprawdopodobniej ulegnie szybkiemu pogorszeniu, tak aby pracownicy służby zdrowia mogli ich dokładniej monitorować i interweniować wcześniej” – powiedziała współprowadząca badanie Farah Shamout, adiunkt w dziedzinie inżynierii komputerowej na kampusie Uniwersytetu Nowojorskiego w Abu Zabi.
Główną zaletą programów inteligencji maszynowej jest to, że ich dokładność można śledzić, aktualizować i ulepszać dzięki większej ilości danych – wskazał dr Krzysztof Geras, adiunkt na Wydziale Radiologii Uniwersytety Nowojorskiego.
Dr Geras ma nadzieję, że w ramach dalszych badań wkrótce wdroży test klasyfikacyjny NYU COVID-19 do codziennej pracy lekarzy medycyny ratunkowej i radiologów.
Do szkolenia sztucznej inteligencji wykorzystanej w projekcie zostało użytywch kilkaset gigabajtów danych, obejmujących ponad 5 tys. zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej wykonanych u niemal 3 tys. ciężko chorych pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
Oprócz obrazów rentgenowskich w szkoleniu sztucznej inteligencji uwzględnione zostały także wiek, rasa i płeć pacjentów, a także niektóre parametry życiowe i wyniki badań laboratoryjnych, w tym masa i temperatura ciała oraz poziom komórek odpornościowych we krwi.
A już w czwartek, 13 maja, zapraszamy do lektury najnowszego raportu 300RESEARCH: „Cyfrowe zdrowie. Jak poprawić efektywność usług medycznych” – analizujemy, jak wygląda digitalizacja usług w sektorze zdrowia w Polsce na tle trendów światowych .