Po marcowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego – jeśli inflacja ustabilizuje się, chociaż na wysokim poziomie – Rada Polityki Pieniężnej może przystąpić do dyskusji o obniżkach stóp procentowych, ocenia prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński.
„Niektórzy członkowie Rady się wypowiadają, że prawdopodobnie rozpocznie się jakaś dyskusja po marcowej projekcji NBP. Teraz będzie nowa projekcja w listopadzie, a w marcu będzie kolejna projekcja, która pokaże sytuację w następnych kwartałach i tam może już być taka sytuacja – oby była – […] że ta projekcja pokaże, że inflacja jest wysoka, ale ustabilizowana, nie ma tendencji do wzrostu, a w następnych kwartałach będzie maleć. I w tym momencie, oczywiście członkowie rady przystąpią do dyskusji, czy już rozpocząć i kiedy rozpocząć cykl obniżek stop procentowych” – powiedział Adam Glapiński, prezes NBP, podczas konferencji prasowej.
Podkreślił, że nie oznacza to, iż „wszyscy od razu taką decyzję podejmą”, ale „na pewno będą proponować” takie decyzje.
„Mam nadzieję, że w marcu projekcja będzie taka, że skłoni członków Rady do dyskusji o obniżaniu stóp procentowych” – podkreślił Glapiński.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75 proc.) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
Prezes NBP, powiedział też jednak, że nie można wykluczyć, że inflacja zacznie spadać wcześniej od oczekiwań, co oznaczałoby, że dyskusje o obniżkach stóp procentowych mogłyby się zacząć wcześniej niż w zapowiadanym marcu 2025 r.
„To jest kierunek, w którym my na pewno też pójdziemy. Czy w marcu – nie wiem, czy w marcu. Może w kwietniu, może później, a może wcześniej” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
Według niego, nie można wykluczyć, że inflacja zacznie spadać wcześniej.