Od najbliższej środy Litwa zajmie się kontrolą ukraińskiego zboża. „Strona litewska przejmuje odpowiedzialność. Będzie więcej tranzytu” – przekazał minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
W połowie września Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże. Polska, Węgry i Słowacja zdecydowały, że utrzymają zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. W reakcji na to Kijów złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Ukraina zapowiedziała też wprowadzenie embarga na produkty z Polski: pomidory, cebulę, kapustę i jabłka.
Tydzień temu minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przekazał, że Ukraina przemyśli wycofanie skargi do WTO. Mówił też o konieczności wypracowania skutecznych mechanizmów ws. tranzytu ukraińskiego zboża. Wśród propozycji znalazły się przeniesienie kontroli zbóż z granicy polsko-ukraińskiej do litewskich portów oraz na granicę polsko-niemiecką.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Jedna z tych propozycji już się materializuje. Od środy (4.10), jak poinformował dzisiaj Robert Telus, kontrole ukraińskiego zboża zostaną przeniesione z granicy polsko-ukraińskiej na Litwę. Kontrole zboża z Ukrainy, jadącego w tranzycie, będą prowadzone w porcie w Kłajpedzie.
– Strona litewska przejmuje odpowiedzialność za kontrole. Będzie więcej tranzytu. Zapewniam, że zboże tak, jak wcześniej będzie plombowane – wskazał Robert Telus.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi stwierdził także, że „dalej budujemy korytarz solidarnościowy. Chcemy, żeby zboże jechało tam, gdzie przed wojną. Zboże ukraińskie nie będzie wpływać do Polski”.
To też może Cię zainteresować:
- FT: Polska i Ukraina mają rozwiązanie w kwestii zboża. Słowacja znosi zakaz [AKTUALIZACJA]
- Rosja zrywa umowę zbożową. Ukraina: z gwarancjami bezpieczeństwa poradzimy sobie bez Kremla
- Tak wojna wpływa na handel z Ukrainą. Eksport z Polski skokowo wzrósł
- Po wojnie Ukraina będzie konkurować z Polską o inwestorów. „Trzeba to już uwzględnić w strategii gospodarczej” [WYWIAD]