Dostępnych jest prawie 220 tys. szczepionek Nuvaxovid. Wolnych jest 80 tys. terminów – zapewnił Damian Kuraś, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
Kuraś podkreślił też, że ponad 200 tys. szczepionek zostało przekazanych do DPS-ów i innych zakładów opiekuńczo-leczniczych. Przekazał, że do tej pory zaszczepiło się 20 tys. osób.
Podsumował, że łącznie do Polski trafiło 800 tys. szczepionek.
– Z preparatu Nuvaxovid najczęściej korzystają osoby z grupy wiekowej 60, 70+. To prawie 60 proc. wszystkich zaszczepionych tą szczepionką – powiedział Damian Kuraś podczas briefingu prasowego.
Poinformował również, że dostępność do terapii dla pacjentów ze spektrum autyzmu zostanie zachowana na poziomie z 2023 roku.
– Nie wejdzie w życie zarządzenie, które spowodowałoby, że pacjenci utknęliby w kolejkach do specjalistów, a doskonale wiemy, że w tych terapiach szczególnie ważny jest czas. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyceni nowe taryfy – podkreślił rzecznik prasowy resortu zdrowia.
Kto i kiedy może przyjąć szczepionkę?
Szczepionkę Nuvaxovid może przyjąć osoba, która ukończyła 12 lat i wcześniej nie szczepiła się przeciw COVID-19 lub szczepiła się przeciw COVID-19, ale od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy. Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) można więc przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą.
Osoby, które jeszcze nie szczepiły się przeciw COVID-19 powinny przyjąć 2 dawki szczepionki w odstępie 3 tygodni.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Ministerstwo Zdrowia rekomenduje przyjęcie szczepionki Nuvaxovid, jako kolejnej dawki przypominającej, osobom z tzw. grup ryzyka. Chodzi o osoby w wieku powyżej 60 lat, w wieku powyżej 12 lat z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.
Na szczepienie można się więc zapisać na 5 sposobów: przez aplikację moje IKP, kontakt z wybranym punktem szczepień (przychodnią POZ lub apteką), Internetowe Konto Pacjenta (IKP), e-rejestrację oraz infolinię 989 (w godz. w godz. 7.00 – 20.00).
Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne.
To też może Cię zainteresować:
- Uboczny skutek pandemii Covid-19. Lockdown spowolnił rozwój umiejętności językowych u dzieci
- Wzbiera covidowa fala. Chorych jest już kilkukrotnie więcej niż przed rokiem
- Niemcy z problemami finansowymi. Dług covidowy fundował politykę klimatyczną
- Nobel za szczepionki przeciw COVID. Znamy tegorocznych laureatów nagrody