Strategicznym celem polskiego rządu jest dążenie do samowystarczalności energetycznej w perspektywie kolejnych lat – poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
„Jako rząd dążymy do tego, żebyśmy byli samowystarczalni w produkcji energii elektrycznej. Ilość energii produkowanej w kraju musi być równa zapotrzebowaniu. Oczywiście, nie wykluczamy rozwiązania dotyczącego eksportu energii, co zresztą ostatnimi czasy się dzieje” – powiedział Naimski podczas otwarcia VI Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne filary i perspektywa rozwoju” w Rzeszowie.
Minister podkreślił, że dla zapewnienia osiągnięcia tego celu konieczna jest równowaga w inwestycjach.
„Skoro odchodzimy obecnie od węgla – co jest decyzją polityczną , ale także administracyjną – to musimy bloki węglowe zastąpić tym, co jest obecnie dostępne, czyli gazem ziemnym, energetyką nuklearną oraz OZE. Zróżnicowanie technologii i równowaga źródeł produkcyjnych to kwestia o ogromnym znaczeniu” – dodał.
„Jesteśmy na takim etapie, że w przyszłym roku nastąpi strategiczne zróżnicowanie dostaw gazu. Rozbudowujemy Gazoport w Świnoujściu, a także oddany zostanie Baltic Pipe. Co do kierunków dostaw – osiągniemy bezpieczeństwo, ale musimy równolegle zbudować elektrownie gazowe” – powiedział także Naimski.
Węgiel i konserwatyzm: jak polskie ruchy klimatyczne walczą o przeciwdziałanie zmianom klimatu