Polityka energetyczna polskiego rządu nie zakłada przyśpieszenia odejścia od węgla, podało Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP). Zakończenie eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach ma nastąpić w 2049 r.
– W odniesieniu do publikacji prasowych dotyczących zaktualizowanej strategii grupy PGE informujemy, że polityka energetyczna polskiego rządu realizowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych nie zakłada przyspieszenia odejścia od węgla – czytamy w komunikacie MAP.
Przedstawiona wczoraj strategia Grupy PGE do 2030 roku zakłada osiągnięcie absolutnej zeroemisyjności działalności (Net Zero) w roku 2040, przy rozbudowie portfela instalacji źródeł odnawialnych, rozwoju zeroemisyjnej energetyki zawodowej i dekarbonizacji ciepłownictwa.
Jeszcze tylko 26 lat wydobywania węgla
– Zgodnie z obowiązująca umową społeczną dotyczącą transformacji sektora górnictwa kamiennego, ustalono terminy zakończenia eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 roku – podało Ministerstwo Aktywów Państwowych.
To właśnie węgiel będzie paliwem przejściowym w trakcie transformacji energetycznej. Jak wskazał resort, jest to szczególnie ważne w kontekście agresji Rosji na Ukrainę oraz zeszłorocznego kryzysu energetycznego.
300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.
MAP przypomniało, że stabilne funkcjonowanie sektora węglowego zabezpieczy powstająca Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.
– Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje, że założenia polityki energetycznej rządu będą w praktyce realizowane przez wszystkie spółki energetyczne z udziałem Skarbu Państwa, co będzie miało także odzwierciedlenie w ich strategiach oraz działaniach inwestycyjnych – podsumował resort.
To też może Cię zainteresować:
- Węgiel, gaz, ropa – coraz mniejsza produkcja w Polsce. Są najnowsze dane GUS [AKTUALIZACJA]
- Tyle Polacy zapłacili za ogrzewanie w mijającym sezonie. Węgiel i gaz były najdroższe
- Węgiel nie jest już priorytetem. Teraz PKP i porty zajmą się zbożem
- Nowa lista surowców krytycznych dla UE. Węgiel koksujący zostaje