Najczęstszym benefitem oferowanym przez pracodawców jest elastyczny czas pracy, ustalany przez pracownika. Z takiej opcji korzysta 28 proc. Polaków, wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Ale wśród zachęt oferowanych przez firmy pracownicy mają innego faworyta.
Następny w kolejności jest siedmiogodzinny dzień pracy (przy zachowaniu wynagrodzenia). Na korzystanie z takiego benefitu wskazało 22 proc. ankietowanych. Podobną (21 proc.) liczbę wskazań ma czterodniowy tydzień pracy, również przy zachowaniu wynagrodzenia.
Konsultacje z psychologiem
Natomiast 20 proc. respondentów ma możliwość przyprowadzenia dziecka do pracy, a 18 proc. możliwość przyprowadzenia zwierząt do pracy. Na następnym miejscu znalazły się pracownicze grupy zainteresowań wspierane przez pracodawcę (17 proc. wskazań). Tyle samo osób wskazało na dofinansowane przez pracodawcę wsparcie psychologiczne.
– Rosnąca otwartość na zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym powoduje, że takie benefity, jak bezpłatne konsultacje z psychologiem czy terapeutą (niezależnie od tego, czy w formie stacjonarnych, klasycznych sesji czy asynchronicznego czatu z psychologiem) jeszcze kilka lat temu były czymś wyjątkowym, a dziś dołączają do klasycznego wachlarza pozapłacowych dodatków, z których chętnie korzystają pracownicy – czytamy w raporcie.
Najrzadziej występującym benefitem jest urlop mentruacyjny, na którego funkcjonowanie w miejscu pracy wskazało 14 proc. osób. Tak wygląda praktyka, a czego życzyliby sobie pracownicy?
Przede wszystkim wynagrodzenie
Pracownicy wolą od nawet najbardziej wyszukanych benefitów pozapłacowych satysfakcjonujące wynagrodzenie. Tak uważa 57 proc. badanych. Elastyczne godziny pracy (np. elastyczny grafik) zostały podkreślone przez 24 proc. badanych.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Najmniej osób wskazało na firmowe wsparcie dla młodych rodziców.
– Firmowe wsparcie dla młodych rodziców, w tym dodatkowe urlopy i dofinansowanie przedszkola, uznaje za ważne 10 proc. badanych – choć należy mieć na uwadze, że grupa badana nie składała się wyłącznie z rodziców, co może wpływać na wynik – podsumowano w badaniu.
To też może Cię zainteresować:
- Młodzi chcą łączyć naukę z pracą. Ale jeszcze częściej marzą o własnym biznesie
- Praca w biurze? Tak, ale najpierw duża podwyżka. Polacy nie chcą już pracować stacjonarnie
- Praca w zawodzie nie zdarza się często. Brak ofert to tylko jeden z powodów
- Praca do emerytury w jednym miejscu to rzadkość. Mobilność zawodowa Polaków rośnie