W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas konferencji Impact’23, pytaliśmy gości konferencji o najważniejsze wydarzenia i zjawiska gospodarcze w Polsce i na świecie. W tym odcinku rozmówcą Doroty Mariańskiej jest Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu w Polskim Funduszu Rozwoju.
Kwestia Pracowniczych Planów Kapitałowych i związanych z nimi nowości a także inwestowanie w technologie zdominowały rozmowę 300Gospodarki z Bartoszem Marczukiem – wiceprezesem zarządu w Polskim Funduszu Rozwoju.
– Mamy 3,3 mln osób oszczędzających w PPK. To jest o tyle ważna informacja, że do czasu wdrożenia PPK, czyli do roku 2019, Polaków oszczędzających długoterminowo, sukcesywnie na jesień życia, mieliśmy około miliona. Po wdrożeniu PPK, kiedy również urosło PPE [Pracowniczy Program Emerytalny – przyp. red.], w związku z wdrożeniem ustawy o PPK, łącznie możemy szacować, że mamy w tej chwili takich osób około 4-4,5 mln. Wydaje się, że granica niemożności przekonania Polaków do takiego długoterminowego oszczędzania została przełamana. W autozapisie przybyło nam 720 tys. osób oszczędzających w PPK – mówi Bartosz Marczuk.
Centralna Informacja Emerytalna
Jednocześnie zapowiada on nowość związaną z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, ale nie tylko z nimi:
– Oprócz tego, że wdrożyliśmy PPK, chcemy pójść krok dalej i dać Polakom możliwość sprawdzania wszystkich swoich kont emerytalnych, czyli zarówno publicznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy KRUS-u, Pracowniczych Planów Kapitałowych i PPE, jak i również indywidualnych, czyli IKE, IKZE, OFE w jednym miejscu. Wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwem Cyfryzacji przygotowaliśmy projekt Centralnej Informacji Emerytalnej. Żeby to się odbyło, ustawa musi przejść przez Sejm. W maju będzie jej pierwsze czytanie.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Jak to ma wyglądać w praktyce? W aplikacji mObywatel będzie można zobaczyć stan kont emerytalnych. Znajdą się tam też kalkulatory emerytalne. Nowa funkcjonalność pozwoli także na zmianę danych osobowych, adresu czy osoby, która dziedziczy po naszej śmierci. Zobaczymy również zdigitalizowane wszystkie listy, które dostajemy od instytucji finansowych.
Technologie mile widziane
– Inwestujemy w różnego rodzaju przedsięwzięcia. I takim najnowszym przedsięwzięciem jest coś, co nazywamy tech-hub. To jest przedsięwzięcie, gdzie my skupiamy się na spółkach polskich czy też spółkach, które działają na terenie Polski, które mają wysokie własne technologie, czyli rozwiązania wysoko technologiczne. Chcemy dać im taki komfort rozwoju. Szukamy oczywiście też okazji inwestycyjnych. Chcemy też na tym w długiej perspektywie zarabiać. Bez rozwoju takich spółek wysoko technologicznych trudno będzie polskiej gospodarce przeskoczyć na ten poziom ekstraklasy – wskazuje Bartosz Marczuk.
PFR rozgląda się więc za firmami, które działają w takich sektorach jak: IT, kosmos, chemia, drony.
Polecamy:
- Pracownicze Plany Kapitałowe po autozapisie 2023. Do programu dołączyło 718 tys. osób [AKTUALIZACJA]
- Pracownicze Plany Kapitałowe. Kiedy i ile pieniędzy można wypłacić? [EXPLAINER]
- Pracownicze Plany Kapitałowe z 3,5 mln uczestników. Szacunki szefa PFR
- Pracownicze Plany Kapitałowe mogą spowodować wzrost PKB Polski