Ponad połowa Polaków uważa, że modułowe reaktory jądrowe (SMR) są bezpieczne. Na budowę tych instalacji zgadzają się także mieszkańcy planowanych siedmiu lokalizacji, wynika z badania przeprowadzonego przez PKN Orlen.
– Ważny jest dla nas dialog społeczny. Zleciliśmy przeprowadzenie bardzo dokładnych badań jak Polacy oceniają kwestie SMR. Badania zlecone jeszcze przed kampanią „Mały atom wielka sprawa” – mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas spotkania prasowego.
Badanie przeprowadził IBRiS na próbie 2000 osób, w tym co najmniej 200 osób z każdej planowanej przez Orlen Synthos Green Energy siedmiu lokalizacji. Trwało ono dwa tygodnie i zakończyło się 8 maja.
Większość Polaków jest za
– Na próbie ogólnopolskiej widać, że tych osób, które uważają SMR za zagrożenie, jest niewiele – 19 proc. Prawie 60 proc uważa, że są bezpieczne – mówił prezes IBRiS Marcin Duma.
Czytaj także: Atom zamiast węgla. Eksperci: SMRy mogą zapełnić lukę po energetyce węglowej
– Wyniki lokalne nie odbiegają w sposób istotny od wyników ogólnopolskich – dodał.
Mieszkańców potencjalnych siedmiu lokalizacji pytano też, czy zgodziliby się na SMR w bliskim sąsiedztwie, gdyby mogli płacić mniej za energię.
Pozytywnie odpowiedziało 58 proc. osób w Dąbrowie Górniczej, 60 proc. w Krakowie, 58 proc. w okolicach Oświęcimia, 52 proc. w Ostrołęce, 65 proc. w okolicy Stalowa Wola – Tarnobrzeg, 58 proc. w Warszawie i 60 proc. we Włocławku.
Polacy pytani o korzyści z „małego atomu” wskazywali: stabilność dostaw energii (58 proc.), niższe ceny energii (55 proc.), mniejsze zanieczyszczenie powietrza (46 proc.) i powstawanie nowych miejsc pracy (40 proc.).
Dodatkowo 58 proc. respondentów uważa, że Polsce potrzebna jest budowa kilku elektrowni jądrowych o mniejszej mocy. Według 57 proc. Polska powinna zacząć od małych reaktorów, by powstały jak najszybciej.
Pozytywna opinia dla reaktora
Orlen Synthos Green Energy to spółka powołana przez PKN Orlen i Synthos Green Energy. Jej głównym celem spółki przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Spółka uzyskała 23 maja ogólną opinię Państwowej Agencji Atomistyki dla reaktora SMR BWRX-300. To pierwsza taka opinia w Polsce.
Orlen Synthos Green Energy w marcu 2023 roku stał się stroną umowy o współfinansowanie rozwoju technologii BWRX-300. Spółka nie podaje dziś szczegółów finansowania.
– Budowa jednego reaktora SMR to szacowany koszt 1,3 mld euro. Zakładamy, że z czasem obniżymy koszt i być może zejdziemy poniżej 1 mld euro – powiedział prezes spółki Dawid Jackiewicz.
Orlen przedstawił pierwsze siedem lokalizacji w kwietniu tego roku. Kolejne 13 ma zostać przedstawionych do końca roku, zapowiedział Daniel Obajtek.
Polecamy też:
- Siedem lokalizacji w całej Polsce. Orlen pokazał, gdzie będą pierwsze SMRy
- Orlen i Synthos bliżej budowy małych reaktorów jądrowych. „Energia jeszcze w tej dekadzie”
- Modułowe reaktory jądrowe. Wszystko co trzeba wiedzieć o SMR-ach [EXPLAINER]