Mamy coraz mniej czasu na odpoczynek. A jeśli już go znajdziemy, to na ogół spędzamy go przed telewizorem lub w internecie. Na korzystanie ze środków masowego przekazu Polacy poświęcają prawie 3 godziny dziennie.
Jesteśmy coraz bardziej zapracowani, co przekłada się na ilość czasu wolnego, jaką dysponujemy. To główny wniosek z badania „Dobowy budżet czasu ludności w 2023 r.” Jego wyniki właśnie opublikował GUS.
Z raportu wynika, że Polacy coraz więcej czasu przeznaczają na pracę zawodową oraz obowiązki domowe, co odbywa się kosztem czasu wolnego. Mimo to, sposób spędzania czasu wolnego ulega zmianom, dostosowując się do nowych realiów społecznych i technologicznych.
Jak wygląda polska doba?
Jak właściwie wygląda ten „dobowy budżet czasu” przeciętnego Polaka? Pokazuje to ten wykres sporządzony na podstawie danych GUS.
Poza snem, higieną i jedzeniem, co łącznie wypełnia niemal połowę dobowy, najwięcej czasu zajmują nam prace domowe i opieka nad członkami gospodarstwa domowego oraz praca zawodowa. W sumie wypełniają one prawie 30 proc. czasu.
Dla odmiany wypoczynek, czyli na przykład czas na korzystanie z mediów, życie towarzyskie, rozrywkę i kulturę, hobby, używanie komputera i internetu, czy sport, zajmuje około 19 proc. doby. I w porównaniu do stanu sprzed dekady na wypoczynek przeznaczamy dziś mniej czasu.
Jak odpoczywamy
– Biorąc pod uwagę czas odpoczynku zaobserwowano, że najwięcej osób (84,4 proc.) korzystało ze środków masowego przekazu, poświęcając na to przeciętnie 2 godz. 52 min. dziennie. W życiu towarzyskim, w rozrywce i kulturze uczestniczyło 61,3 proc. osób, przeznaczając na te czynności średnio 1 godz. 44 min. dziennie. Znacznie mniej osób, poniżej 30 proc., rozwijało zamiłowania osobiste lub korzystało z komputera lub internetu oraz uczestniczyło w sporcie lub rekreacji. Czynności zaliczone do każdej z tych grup zajmowały im średnio po około 1,5 godz. dziennie – podaje GUS w komentarzu do wyników badania.
Autorzy raportu zwracają jednocześnie uwagę, że bardziej zapracowane są kobiety w porównaniu do mężczyzn. Na wypoczynek przeznaczają 16,1 proc. czasu, podczas gdy mężczyźni 19,4 proc. swojej doby. W 2023 roku mężczyźni przeznaczali na odpoczynek średnio 38 minut więcej od kobiet.
Ale z drugiej strony w ciągu ostatnich 10 lat to u mężczyzn czas odpoczynku skrócił się bardziej niż u kobiet. w 2013 roku różnica między czasem odpoczynku kobiet i mężczyzn wyniosła 41 minut na korzyść tych drugich.
– Czas odpoczynku (przeciętny czas trwania) skrócił się bardziej w przypadku mężczyzn niż kobiet. Mężczyźni przeznaczali w 2023 r. średnio o 14 minut mniej na korzystanie ze środków masowego przekazu niż w 2013 r., podczas gdy w przypadku kobiet czas przeznaczony na te czynności skrócił się średnio o 9 minut. Podobnie było w przypadku życia towarzyskiego, uczestnictwa w rozrywce i kulturze. Mężczyźni poświęcali na te czynności przeciętnie o 9 minut mniej niż w 2013 r., a kobiety o 6 minut mniej – podaje GUS.
oprac. mach
Polecamy także:
- OECD sprawdziła, jak ludzie spędzają czas. Gdzie najdłużej się pracuje i ile czasu poświęcamy na jedzenie?
- Praca hybrydowa zwiększa szczęście i produktywność pracowników. Oto najnowsze badania
- Czterodniowy tydzień pracy w Polsce już działa? Zaskakujące dane
- Skrócony czas pracy będzie dobrym rozwiązaniem w IT i administracji – wskazują eksperymenty
- Praca w upały. Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy