Wyłącznie z domu pracują pracownicy w co dziesiątym przedsiębiorstwie (9 proc.), niemal co drugi pracodawca (47 proc.) nie oferuje pracownikom pracy zdalnej, wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.
Natomiast 49 proc. pracodawców wyraziło zadowolenie z modelu pracy hybrydowej, ponieważ zanotowali mniejszą liczbę zwolnień z powody choroby pracowników.
– Zgodnie z najnowszym „Barometrem Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service, hybrydowy model pracy obowiązuje w 38 proc. firm. Najczęściej oferują go duzi przedsiębiorcy (43 proc.), w porównaniu do 36 proc. małych i 35 proc. średnich firm. Niemal co drugi pracodawca (47 proc.) nie oferuje pracownikom możliwości pracy zdalnej. Wyłącznie z domu pracują pracownicy w co dziesiątym przedsiębiorstwie (9 proc.) – czytamy w raporcie.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Z badania wynika, że co trzeci pracodawca dostrzega wzrost efektywności w modelu hybrydowym, a 28 proc. docenia możliwość przyciągania młodych talentów.
– Z drugiej strony, firmy widzą też wady takiej pracy. Niemal połowa firm (49 proc.) wskazuje na mniejszą kontrolę nad pracownikami, którzy są w domu. Ten aspekt okazał się ważniejszy niż mniejsza integracja pracowników, na który wskazało 37 proc. pracodawców. Na przeciwnym biegunie co trzeciego pracodawcy, który dostrzega wzrost efektywności w hybrydowym modelu pracy znajduje się co piąty widzący jej spadek – czytamy w materiale.
Dominującym preferowanym stylem pracy dla 40 proc. pracowników jest model hybrydowy, podano także.
– Ponad połowa Polaków (56 proc.) wskazuje, że główną zaletą pracy hybrydowej jest brak straty czasu na dojazdy do siedziby firmy. Następnie, 45 proc. pracowników uznaje ten rodzaj pracy za atrakcyjny z powodu możliwości wykonywania go z dowolnego miejsca. Na ostatnim miejscu podium znalazła się możliwość swobodnego dostosowywania planu dnia do potrzeb i przyzwyczajeń. Jeśli chodzi o wady, pierwszymi obawami Polaków (po 44 proc.) są mniejsza integracja z zespołem oraz mniej wyjść z domu i interakcji z ludźmi. Więcej niż co trzeci pracownik widzi problem z oddzieleniem życia prywatnego od pracy. Jednak tylko 16 proc. respondentów wiąże pracę hybrydową z nieumiejętnością organizacji czasu pracy – podsumowano.
Polecamy także:
- Kolejny argument, by nie iść do biura. Praca z domu jest bardziej przyjazna dla klimatu
- Praca z domu to więcej czasu dla siebie. I jeszcze więcej dla pracodawcy
- Czterodniowy tydzień pracy. Nowy model życia czy utopia?