Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymały od Export Development Canada (EDC) list intencyjny w sprawie potencjalnego wsparcia projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej kwotą 1,45 mld dolarów (prawie 6 mld zł), podała spółka.
EDC dołączyło tym samym do grona zagranicznych podmiotów zainteresowanych finansowym wsparciem projektu elektrowni Lubiatowo-Kopalino. Wcześniej takie zainteresowanie wyraziły podmioty amerykańskie.
– Z satysfakcją obserwujemy duże zainteresowanie naszą inwestycją ze strony wiodących podmiotów globalnego rynku finansowego, z którymi jesteśmy w ciągłym kontakcie. List intencyjny EDC jest tego kolejnym potwierdzeniem i jednocześnie naszym kolejnym krokiem w kierunku realizacji strategii pozyskania finansowania dla całego projektu – powiedział wiceprezes PEJ Piotr Piela, cytowany w komunikacie.
Export Development Canada
EDC to kanadyjska instytucja rządowa z wieloletnim doświadczeniem w finansowaniu projektów energetycznych na całym świecie. Jej misją jest wspieranie kanadyjskiego eksportu oraz rozwijanie kanadyjskiego handlu międzynarodowego.
Wsparcie EDC jest uzależnione od pomyślnego zakończenia szczegółowego procesu due diligence (należyta staranność niezbędna podczas zbierania i analizowania danych lub dokumentów potrzebnych do określenia faktycznego stanu przejmowanego podmiotu) oraz uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej.
Najpierw byli Amerykanie
Wcześniej PEJ otrzymały listy intencyjne od amerykańskich Export-Import Banku oraz agencji International Development Finance Corporation na łączną równowartość ok. 75 mld zł.
Jak podaje spółka, współpraca z agencjami kredytów eksportowych jest istotną częścią strategii zapewnienia finansowania dla elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zakłada ona kontynuowanie rozmów m.in. z podmiotami z krajów o rozbudowanym łańcuchu dostaw w sektorze jądrowym, aby zmaksymalizować i zoptymalizować możliwości finansowania tej kluczowej dla Polski inwestycji.
Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe.
Polecamy też:
- Polska elektrownia jądrowa. Są pierwsze zamówienia u krajowych dostawców
- Elektrownia jądrowa się opóźnia, węglowe skończą pracę. Czy w Polsce zabraknie prądu?
- Pierwsza elektrownia jądrowa rok później. Wiceministra mówi o aktualizacji harmonogramu
- Co dalej z pierwszą polską elektrownią jądrową? Będą zmiany w harmonogramie budowy