Wyniki polskiej gospodarki za I kwartał, napędzane głównie konsumpcją, dają szansę na wzrost PKB o 3,7 proc. rok do roku w całym roku, ocenia PKO Bank Polski.
Bank uważa jednocześnie, że dodatkowo na wzrost gospodarczy wpłynie poprawa dynamiki inwestycji.
– W II poł. 2024 r. oczekujemy ożywienia inwestycji, w związku z rozruchem środków unijnych. Staną się one drugim, obok konsumpcji, motorem wzrostu gospodarczego, który naszym zdaniem w 2024 wyniesie 3,7 proc. – czytamy w komentarzu banku do danych GUS o PKB w I kw. br.
Ekonomiści banku wskazali, że GUS potwierdził spodziewaną strukturę wzrostu PKB w I kwartale, gdzie „konsumpcja mocno przyspieszyła, do 4,6 proc. rok do roku z 0,0 proc. rok do roku, a inwestycje spadły o 1,8 proc. rok do roku po wzroście o 15,8 proc. rok do roku w IV kwartale 2023 r., który był rzutem na taśmę przed końcem unijnej perspektywy”.
Bank wskazuje również, że ujemny wkład zapasów do PKB uległ znaczącemu ograniczeniu do -2,8 punktu procentowego. Przy stabilizacji wolumenów, eksport miał nadal pozytywny wkład do PKB, czyli +0,4 punktu procentowego.
Co pokazały dane GUS-u?
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny, produkt krajowy brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł o 2 proc. rok do roku w I kwartale 2024 r. wobec 0,4 proc. spadku rok do roku w analogicznym kwartale 2023 r.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Wpłynęło na to dodatnie saldo obrotów handlu zagranicznego oraz zwiększenie popytu krajowego o 1,7 proc. Złożyły się na to dodatkowo spadek akumulacji brutto o 19,8 proc. oraz wzrost spożycia ogółem o 5,9 proc. (wobec wzrostu w IV kw. 2023 r. o 2 proc.). Spożycie w sektorze gospodarstw domowych zwiększyło się o 4,6 proc. A Nakłady brutto na środki trwałe zmniejszyły się o 1,8 proc.
Według szybkiego szacunku (opublikowanego w połowie maja), wzrost PKB w tym ujęciu w I kw. wyniósł 1,9 proc.
To też może Cię zainteresować:
- Minister finansów spokojny o prognozę wzrostu PKB. „Mamy widoczne ożywienie konsumpcji”
- Jaki jest stan polskiej gospodarki? Znamy nowe dane o wzroście PKB
- Rolę przyrody trudno uwzględnić w PKB. Naukowcy proponują dodatkowy wskaźnik
- EBOR podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski. To efekt rozwoju gospodarki w I kwartale