ELLIS Society otwiera swój oddział w Warszawie. Nowa jednostka badawcza, która stanie się częścią Instytutu IDEAS Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, działać będzie w obszarze sztucznej inteligencji i jej rozwoju oraz wsparcia technologicznego na terenie Polski.
ELLIS Unit Warsaw oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 7 listopada 2023 roku. Ta inicjatywa ma na celu umocnienie pozycji Polski w obszarze sztucznej inteligencji, umożliwiając naukowcom rozwijanie innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do przyszłości technologii AI w Europie i na świecie.
Warszawski oddział ELLIS Society ma być miejscem, w którym naukowcy z Polski i Europy będą mogli wspólnie prowadzić badania nad sztuczną inteligencją.
Czytaj także: Nowe wyzwania Google. Sztuczna inteligencja wprowadza w błąd
Należy kształcić przyszłe pokolenia
Prace nad AI trwają intensywnie na całym świecie, a Europa odgrywa w nich kluczową rolę. Celem ELLIS Society jest tworzyć więzy współpracy pomiędzy wybitnymi naukowcami, tworząc nowe instytuty badawcze, które staną się centrum lokalnych systemów dla sztucznej inteligencji.
Istotną kwestią jest również kształtowanie przyszłych pokoleń innowatorów i naukowców AI, wykorzystując dostępne specjalistyczne szkolenia i nowe pomysły, w tym nadal dość świeżym obszarze nauki.
– ELLIS Unit Warsaw będzie stanowić wyznacznik doskonałości naukowej w badaniach i innowacjach w zakresie uczenia maszynowego w Europie, wypełniając lukę między środowiskiem akademickim a biznesem w Polsce. Odegra kluczową rolę w kształtowaniu przyszłych pokoleń innowatorów AI poprzez specjalistyczne szkolenia i inicjatywy edukacyjne. Jego strategiczna pozycja w sieci ELLIS czyni go również kluczowym ogniwem, wspierającym współpracę i wymianę między zachodnio- i wschodnioeuropejską społecznością badaczy AI – mówi dr hab. inż. Tomasz Trzciński, prof. PW i UJ, dyrektor ELLIS Unit Warsaw i lider grupy badawczej w IDEAS NCBR.
Sześć obszarów badawczych skupi się na AI
W Polsce ELLIS Society będzie skupiał się na sześciu obszarach badawczych, bezpośrednio związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Najważniejsze z nich: „Efficient and Sustainable Machine Learning focused on Computer Vision” oraz „Algorithmic Game Theory in Security” obejmują zagadnienia związane z uczeniem maszynowym i bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej oraz kluczowych usług publicznych.
„Autonomous Agents and Alignment of Language Models” skupi się natomiast na opracowywaniu protokołów uczenia, które pozwolą inteligentnym systemom zbierać najistotniejsze dane i stosować je do tworzenia dopasowanych modeli językowych.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Nowy oddział ELLIS Society w Warszawie to platforma, która umożliwi naukowcom korzystanie z wydajnej infrastruktury obliczeniowej, specjalistycznych szkoleń, nowych kontaktów biznesowych i możliwości networkingu.
– Jesteśmy podekscytowani, że nasza ogólnoeuropejska sieć AI powiększa się o oddział w Polsce. Nowa jednostka w Warszawie będzie stanowić wyznacznik doskonałości naukowej w badaniach nad sztuczną inteligencją, a także będzie promować silne powiązania między badaniami akademickimi a rynkiem – powiedział Serge Belongie, członek zarządu ELLIS.
Polecamy także:
- Globalny sojusz ws. bezpieczeństwa AI. Sztuczna inteligencja zostanie uregulowana
- Sztuczna inteligencja zamknięta na klucz. USA zaostrza warunki eksportu technologii AI
- Rewolucja w integracji komputera i ludzkiego mózgu. Sztuczna inteligencja odczytuje myśli