Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce europejskich miast przyszłości, a Pomorze w czołówce regionów przyszłości – londyński Financial Times ogłosił wyniki 8. rankingu fDi Intelligence.
Wśród najważniejszych europejskich miast przyszłości na siódmej pozycji znalazła się stolica Polski. Warszawa umiejscowiła się za Monachium, ale przed Berlinem, Madrytem i Pragą.
Jako miasto średniej wielkości przyjazne dla biznesu wyróżniony został Gdańsk, a w kategorii małych miast, strategia BIZ – Gdynia.
W pierwszej piątce największych europejskich miast fDi znalazły się stolice: Londyn, Amsterdam, Paryż i Dublin. Wartym uwagi jest Bukareszt, który zajął piąte miejsce, po raz pierwszy plasując się w czołówce największych miast fDi.
Województwo pomorskie znalazło się na siódmym miejscu w kategorii strategia BIZ – regiony średniej wielkości. Pomorze wyprzedziło takie znane europejskie regiony jak Wyspy Kanaryjskie i Kraj Basków oraz Toskanię.
Czym jest ranking stworzony przez Financial Times?
fDi Intelligence – specjalistyczny dział londyńskiego Financial Times, opublikował 8. ranking europejskich miast i regionów przyszłości. 148 regionów i 356 miast europejskich zostało pogrupowanych według wielkości populacji, a następnie uszeregowanych na podstawie potencjału gospodarczego:
- przyjazności dla biznesu
- łączności
- kapitału ludzkiego i stylu życia
- efektywności kosztowej
Istotnym odkryciem tegorocznego badania jest to, że pomimo pandemii COVID-19, bezpośrednie inwestycje zagraniczne okazały się bardziej odporne w Europie niż w innych regionach świata.
Na poziomie regionalnym zespół badawczy fDi przeanalizował 148 regionów europejskich, podzielonych na 3 kategorie wielkości: duże, średnie i małe, aby zidentyfikować lokalizacje o największym potencjale inwestycyjnym. Jedyna kategoria jakościowa w rankingu – strategia BIZ – powstała na podstawie odpowiedzi agencji promocji inwestycji i stanowi samodzielny ranking uwzględniający ogólne wyniki.
fDi Intelligence to specjalistyczny dział londyńskiego Financial Times. Analizuje dane dotyczące ekspansji transgranicznej, inwestycji wewnętrznych w tereny zielone oraz trendów w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych. Jest to jedno z głównych międzynarodowych źródeł wiedzy w tej dziedzinie.