Program „Kredyt na start” jest skomplikowany i będzie miał mniejszy wpływ na rynek kredytów mieszkaniowych niż program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, uważa uważa prezes AMRON Jacek Furga. Jego zdaniem, w 2024 roku zostanie udzielonych 170-180 tys. kredytów mieszkaniowych.
– Jeżeli [program „Kredyt na start” wejdzie [w życie], w co ja powolutku zaczynam wątpić, bo zmiany osobowe w Ministerstwie Rozwoju i Technologii spowodowały, że w tej chwili w zasadzie nie toczą dyskusje się na ten temat, to jego wpływ będzie znacznie mniejszy niż wpływ „Bezpiecznego kredytu 2 proc”– mówi Jacek Furga.
Zaznaczył, że kredyty w ramach nowego programu będą produktem bardzo skomplikowanym dla banków, co może wydłużyć procedury przy udzielaniu kredytu, a być może zmniejszyć zainteresowanie.
– W „Bezpiecznym kredycie 2 proc.” udzieliliśmy w 2023, ale i również 2024 ponad 90 tys. kredytów. Jeśli „Kredyt na start” wejdzie [w życie] w tym roku, to szacuję, że jego wpływ na akcję kredytową nie będzie większy, jak 30 tys. sztuk, ale niezależnie od tego, czy wejdzie, czy nie, prognozuję, że 2024 rok będzie dużo lepszy niż rok 2023 – dodaje.
Przypomniał, że spośród ponad 64 tys. kredytów mieszkaniowych udzielonych w I kw. br. ok. 32 tys. stanowiły rozpatrzone wnioski o „Bezpieczny kredyt 2 proc.” złożone do końca ub.r.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Wskazał jednocześnie, że według niezaudytowanych jeszcze danych za kwiecień br., udzielono ok. 16 tys. kredytów bez żadnych form rządowego wsparcia, w porównaniu do ok. 10 tys. kredytów miesięcznie udzielanych w maju, czerwcu czy lipcu 2023 r.
– To pokazuje, że oswoiliśmy się z wysokimi cenami, oswoiliśmy się z wysokim oprocentowaniem kredytu, zwłaszcza, że ono stopniowo się obniża, pomimo braku decyzji o obniżce stóp procentowych – dodał.
– W mojej ocenie, [niezależnie] od tego, czy ten ‚Kredyt [na start]’ powstanie i pojawi się na rynku, czy nie, możemy liczyć na bardzo dobry wynik akcji kredytowej na poziomie około 180 tys. kredytów, co się powinno przełożyć na wartość około 80 mld zł. Przyjąłem, że w ‚Kredycie na start’ udzielonych zostanie około 30 tys. kredytów, ale nawet jeśli tego programu nie będzie, to pewnie ten poziom 170-180 tys. kredytów jest realny – podsumował.
W 2023 r. banki udzieliły 162 375 nowych kredytów mieszkaniowych, co oznacza wzrost o ponad 28 proc rok do roku. Poza programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” banki udzieliły w ub.r. ponad 100 tys. kredytów hipotecznych na warunkach rynkowych.
Czytaj także:
- Sytuacja finansowa maturzystów. Mówią „nie” kredytom, ale długi już mają
- Zdolność kredytowa się poprawia, rośnie sprzedaż kredytów. Są nowe dane BIK
- Banki zaostrzyły kryteria dla kredytobiorców. Zakładają mniejszy popyt na kredyty mieszkaniowe
- Kredyty na mieszkania sprzedają się dobrze, ale gorączka opada. Rynek czeka na rządowy program