Polski rząd zdecydował o otwarciu rynku pracy dla obywateli Ukrainy, którzy przybywają do Polski po inwazji wojsk rosyjskich na ten kraj. Minister Marlena Maląg wskazuje także, że uchodźcy z Ukrainy mają prawo do korzystania ze świadczeń rodzinnych w Polsce.
Rząd przygotowuje nowelizacje, które pozwolą od razu otworzyć rynek pracy dla uchodźców z Ukrainy – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Odpowiednie przepisy mają się znaleźć w specustawie.
W projektowanych przepisach mają znaleźć się maksymalne uproszczenie przyjmowania do pracy uchodźców. Uchodźcy z Ukrainy już wjeżdżając do Polski, będą mieli prawo do pracy. Pracodawca będzie zobowiązany jedynie do powiadomienia urzędu pracy, że zatrudnia obywatela Ukrainy.
– Obywatele Ukrainy, którzy przekraczają granice, mają poprzez osiągniecie tej pieczątki pozwalającej legalnie przebywać na terenie Rzeczypospolitej, będą mieli otwarty rynek pracy – mówiła o opracowywanym rozwiązaniu Marlena Maląg.
Rozwiązania zostało uzgodnione z pracodawcami przy udziale publicznych służb zatrudniania. Celem zmian jest współpraca pomiędzy rządem a przedsiębiorcami, „aby ta pomoc w poszukiwaniu ewentualnej pracy po tym pierwszym okresie była bardzo sprawna” – wskazała minister.
Świadczenia rodzinne dla Ukraińców
Uchodźcy z Ukrainy, którzy przekraczają granice polsko-ukraińską i nabywają prawo do legalnego pobytu w Polsce, mają prawo do korzystania ze świadczeń rodzinnych – podała także szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.
Chodzi m.in. o program Rodzina 500+.
Obywatele Ukrainy, kiedy mają pełne prawo dostępu do rynku pracy, są uprawnieni do korzystania z tych świadczeń na podstawie już obowiązujących.
Minister spytana o szacunki dotyczące liczby ukraińskich dzieci, które będą mogły zostać objęte świadczeniami, powiedziała, że takich danych resort na razie nie będzie podawać. Będzie to zależało od tego, ile osób napłynie do Polski – wskazała.
Planowane są też zmiany w zakresie pomocy społecznej oferowanej Ukraińcom przebywającym w Polsce.
Dotychczas do Polski przybyło ponad 350 tys. uchodźców z Ukrainy. Opuszczają oni kraj w związku z inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę.
Czytaj też:
- Trwają negocjacje Ukraina – Rosja. Ukraina chce natychmiastowego zawieszenia broni [Aktualizacja]
- Ekspert o decyzji Niemiec: To przewrót kopernikański, zarżnięto wiele świętych krów niemieckiej polityki [WYWIAD]
- Bogdanka, JSW, PGE, Tauron. Inwestorzy pokochali polski węgiel po sankcjach na Rosję
- Rosja może stracić nawet 770 samolotów przez sankcje
Chcesz pomóc? Tutaj publikujemy krótką listę organizacji, gdzie można wpłacić pieniądze, zanieść rzeczy do zbiórki lub zadeklarować przyjęcie uchodźców: Jak pomóc Ukrainie? Lista zweryfikowanych zbiórek i organizacji pomocy humanitarnej.