Budowa Baltic Pipe na terenie Danii będzie mogła być wznowiona. Duński urząd zajmujący się ochroną środowiska wydał pozwolenie w tej sprawie.
Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA) wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy gazociągu Baltic Pipe. Chodzi o budowę na wstrzymanych w zeszłym roku lądowych odcinkach trasy – podał Gaz-System, spółka odpowiedzialna za przesył gazu w Polsce.
Dzięki temu Energinet – duński partner Gaz-Systemu w projekcie – może wznowić budowę inwestycji we wschodniej części Półwyspu Jutlandzkiego oraz w zachodniej części wyspy Fionii.
– Prace na 40-kilometrowym rurociągu we wschodniej Jutlandii oraz 38-kilometrowej trasy w zachodniej Fionii rozpoczną się niezwłocznie. Nowe pozwolenie środowiskowe zawiera kilka dodatkowych wymagań w celu ochrony dzikiej przyrody w trakcie budowy i po jej zakończeniu – podał Gaz-System.
Dzięki temu, zgodnie z deklaracjami Energinet, utrzymany zostaje pierwotny termin uruchomienia gazociągu.
Czytaj też: Polska obejdzie się bez węgla z Rosji, a od gazu odejdziemy w kilka miesięcy
Gazociąg Baltic Pipe
– Budowa gazociągu Baltic Pipe w Polsce przebiega zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, tak aby 1 października 2022 roku popłynął do Polski pierwszy gaz z Szelfu Norweskiego – podaje Gaz-System.
Początkowa przepustowość Baltic Pipe od 1 października 2022 roku będzie wynosić ok. 2-3 mld metrów sześciennych w ujęciu rocznym. Natomiast pełna przepustowość – w ilości 10 mld m3 rocznie – zostanie osiągnięta od początku 2023 roku.
Projekt Baltic Pipe ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego na rynek europejski. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach.
Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii. Projekt realizowany jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet.
Czytaj też:
- Ekspert o decyzji Niemiec: To przewrót kopernikański, zarżnięto wiele świętych krów niemieckiej polityki [WYWIAD]
- MKiŚ: Baltic Pipe i dywersyfikacja dostaw mogą wpłynąć na obniżkę cen gazu
- Pierwszy reaktor atomowy w Polsce. Wiemy, kto, kiedy i po co go zbuduje
- Ogromna inwestycja na Bałtyku. DCT Gdańsk wybuduje Baltic Hub 3 i zwiększy swoją przepustowość o połowę