Rząd podjął uchwałę ws. przedłużenia ograniczeń dotyczących przywozu zboża z Ukrainy po 15 września, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
– Dla rządu ochrona polskiego rolnictwa ma znaczenie priorytetowe. Dlatego Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską, aby przedłużyła zakaz importu zbóż z Ukrainy po 15 września 2023 r. W przeciwnym wypadku, Polska samodzielnie wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym – wskazano w komunikacie.
Zakaz będzie obowiązywał do czasu, w którym uregulowane zostaną stosunki w sprawach rolnych pomiędzy Polską a Ukrainą, podano także.
Apel Polski do Komisji Europejskiej
Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską do:
– przedłużenia po 15 września 2023 r. zakazu importu z Ukrainy 4 produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, rzepaku (rzepiku) i nasion słonecznika;
– podjęcia natychmiastowych działań, w celu wypracowania rozwiązań pozwalających na stabilne i efektywne funkcjonowanie lokalnych producentów w Polsce i w Unii Europejskiej, wymieniono.
Środki nadzwyczajne w UE
W maju 2023 roku Komisja Europejska przyjęła tak zwane nadzwyczajne zabezpieczenie przewidziane w rozporządzeniu w sprawie autonomicznych środków handlowych. Dotyczyło ono importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Celem było zniwelowanie logistycznych zatorów występujących w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji, a dotyczących tych produktów. Przyjęto wówczas, że ograniczenia będą obowiązywać do połowy września.
Rząd zapowiadał już wcześniej, że Polska chce przedłużenia działania zakazu importu. Zadeklarowano, że jeśli KE nie przedłuży terminu, Polska wyda odpowiednie rozporządzenie we własnym zakresie.
Polecamy także:
- Polska może sama przedłużyć zakaz importu zboża z Ukrainy. „Przygotowujemy projekt rozporządzenia”
- UE mniej skłonna do zaostrzenia zasad hodowli zwierząt. Chodzi o ceny żywności
- Lokalna półka już działa? Sieci handlowe deklarują: większość żywności pochodzi z kraju