Skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech w zakresie ochrony przed zakażeniem spada po pół roku od podania drugiej dawki do 47 procent. Przez pierwsze sześć miesięcy, skuteczność wynosi 88 proc., wskazują badania przeprowadzone m. in. przez koncern Pfizer.
Analiza została przeprowadzona przez naukowców z Pfizer i Kaiser Permanente (to amerykańska sieć zapewniająca prywatną ochronę zdrowia i placówki opiekuńcze). O wynikach badań poinformowała w poniedziałek, 4 października, międzynarodowa agencja prasowa Reutera.
Naukowcy przeanalizowali oni elektroniczną dokumentację medyczną około 3,4 miliona osób. Dokumentacja obejmowała okres między grudniem 2020 roku (kiedy szczepionka Pfizer stała się dostępna) a sierpniem 2021 roku.
Wysoka skuteczność także w przypadku wariantu Delta
Skuteczność szczepionki w zapobieganiu śmierci wskutek zakażenia oraz skuteczność ochrony przed ciężkim przebiegiem Covid-19, utrzymuje się na wysokim poziomie 90 proc. przez minimum pół roku. Dotyczy to także przypadków infekcji wariantem Delta – wykazała analiza.
Zdaniem specjalistów, spadek efektywności szczepionki nie wynika z większej zaraźliwości i agresywności kolejnych mutacji koronawirusa. Jest to natomiast kwestia samego preparatu.
„Nasze badania uwzględniające różne warianty wirusa wyraźnie pokazują, że szczepionka Pfizer/BioNTech jest skuteczna przeciwko wszystkim obecnym odmianom, w tym Delta” – poinformował Luis Jodar, dyrektor medyczny koncernu Pfizer.
Skuteczność preparatu wobec wariantu Delta wynosi 93 proc. po pierwszym miesiącu. Po czterech miesiącach spada do 53 procent.
W przypadku innych wariantów koronawirusa efektywność szczepionki obniża się mniej znacznie, do 67 proc. z początkowych 97 procent.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła na stosowanie trzeciej przypominającej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech u osób starszych i będących w grupie wysokiego ryzyka zakażeniem.