Agencja ratingowa S&P ostrzega, że niekorzystne wyroki sądów w sprawach dotyczących udzielania kredytów w walutach obcych mogą negatywnie odbić się na udzielających ich w przeszłości bankach.
Mogą one zostać zmuszone do wzmocnienia uszczuplonych buforów kapitałowych i zabezpieczania swoich pozycji walutowych, pisze Bloomberg.
Zdaniem S&P może to w efekcie negatywnie wpłynąć na polski rynek kredytów i zmniejszyć ich podaż.
Tymczasem polski rząd zapowiedział już, że kredytodawcy nie mogą liczyć na wsparcie z jego strony, nawet w świetle rosnących zagrożeń wzrostu kosztów spowodowanych potencjalnie przegranymi sprawami sądowymi.
Minister rozwoju Jerzy Kwieciński skrytykował już banki za udzielenie kredytów na sumaryczną kwotę 32 mld złotych w walutach obcych, przede wszystkim frankach szwajcarskich.
„Jedną z podstawowych zasad bankowości jest branie kredytu w tej samej walucie, w jakiej otrzymuje się przychody. Ta zasada odnosi się zarówno do banków, jak i do klientów, więc trudno jest oczekiwać od państwa, że zaproponuje takim kredytodawcom wielki program pomocowy” – stwierdził Kwieciński podczas debaty na Forum Ekonomicznym w Krynicy.
Według Bloomberga sprawa kredytów w walutach obcych może się stać problematyczna dla obozu rządzącego w świetle zbliżających się wyborów parlamentarnych.
„Okres przedwyborczy utrudnia politykom wsparcie banków i skłania do opowiedzenia się po stronie ich klientów” – twierdzi Marcin Petrykowski, szef S&P w Europie Środkowej i Wschodniej.
Jednak zdaniem analityków ING Banku Śląskiego mimo braku chęci pomocy ze strony politycznej banki być może będą mogły liczyć na wsparcie w postaci obniżenia wymagań kapitałowych i obniżenia kosztów finansowania ze strony regulatorów rynku i banku centralnego.
Banki, które wyjątkowo chętnie udzielały kredytów w walutach obcych straciły ponad jedną czwartą swojej wartości od czerwca, w związku z obawą, że niekorzystny wyrok sądu w sprawie zapisów umowy o udzielenie takiego kredytu pociągnie za sobą kolejne pozwy.
Związek Banków Polskich ocenił potencjalne koszty niekorzystnego dla sektora wyroku na 60 mld złotych, czyli około czteroletni sumaryczny zysk branży.
Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, ocenił, że kwestia kredytów we frankach szwajcarskich stanowi obecnie największe zagrożenie dla polskiej gospodarki.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda w tym roku wyrok w sprawie rzekomo stanowiących nadużycie zapisów umów kredytowych w walutach obcych.
Agencja S&P wstrzymuje się z weryfikacją oceny ryzyka ponoszonego przez polski sektor bankowy do wydania wyroku Trybunału i reakcji polskich sądów.
>> Dlaczego eko Duńczycy produkują najwięcej śmieci w Europie, a Polacy – prawie najmniej?
>> Przyszła szefowa EBC: Bogate państwa powinny wydawać więcej