Fed podwyższył stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Tym samym stopy w USA znalazły się na poziomie najwyższym od 2007 roku.
W Polsce trwał długi weekend majowy, ale na świecie rynki finansowe pracowały pełną parą. W pierwszym tygodniu maja zmierzyły się z dwoma kluczowymi decyzjami dużych banków centralnych.
Pierwsza zapadła już 3 maja. Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła stopy o 25 punktów bazowych. Po majowym posiedzeniu przedział dla stopy funduszy federalnych wynosi 5-5,25 proc.
Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekspertów i rynku. Na dzień przed jej publikacją wzrost stóp o 25 pkt bazowych był szacowany z 95-procentowym prawdopodobieństwem. Jak zmieniał się rozkład prawdopodobieństwa między podwyżką takiej skali, a brakiem podwyżki pokazuje grafika poniżej.
Polecamy: Stopy procentowe w strefie euro w górę. EBC podjął decyzję
Fed nie rezygnuje z podwyżek, bo inflacja w USA, choć spada nadal pozostaje podwyższona. Co prawda wskaźnik CPI w marcu spadł do 5 proc. z 6 proc. miesiąc wcześniej, ale stało się tak głównie za sprawą dużych spadków cen energii wywołanych wysoką bazą. Bez uwzględnienia cen energii i żywności inflacja wynosiła 5,6 proc. I było to więcej niż miesiąc wcześniej.
Teraz rynek zadaje sobie pytanie, czy Rezerwa Federalna zakończyła cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Komunikat FOMC – amerykańskiego odpowiednika naszej Rady Polityki Pieniężnej – nie jest tu jednoznaczny. Komitet stwierdza, że przy ustalaniu zakresu, w jakim dodatkowe zaostrzenie polityki pieniężnej może być potrzebne, by osiągnąć cel inflacyjny czyli obniżenie inflacji do 2 procent, weźmie pod uwagę dotychczasowe podwyżki i czas, po jakim polityka pieniężna zaczyna działać.
Ale też FOMC stwierdza, że weźmie pod uwagę wydarzenia na rynku finansowym, a te nie są najlepsze. Kolejne amerykańskie banki mają kłopoty, ostatnio zbankrutował First Republic Bank. Dalsze zacieśnianie pieniężnej może dodatkowo pogorszyć sytuację.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter
Poza Fed decyzję o stopach procentowych podejmie też w tym tygodniu Europejski Bank Centralny. EBC zbierze się na posiedzeniu w czwartek 4 maja.
Według najnowszych danych Eurostatu inflacja HICP w strefie euro wzrosła do 7 proc. w kwietniu z 6,9 proc. w marcu.
Polecamy także:
- Glapiński: inflacja raptownie spadnie. „Jeszcze w tym roku będzie jednocyfrowa”
- Ile kosztuje euro, dolar, frank szwajcarski, funt. Aktualne kursy walut
- Dolar w dół, funt pod presją. Ile będą kosztować najważniejsze waluty w 2023 roku?